Trwa ładowanie...
d1oyqku
korea
04-08-2001 09:54

Korea Płn.: katastrofalne deszcze

Ulewne deszcze i powodzie, które w ostatnich dniach nawiedziły Koreę Płn., pozbawiły dachu nad głową ponad 10 tys. ludzi i spowodowały "wiele ofiar" - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

d1oyqku
d1oyqku

Z powodu przerw w łączności, transporcie i komunikacji nie można dokładnie określić liczby ofiar i wielkości strat - informuje KCNA, jednak szkody spowodowane kataklizmem są duże, zwłaszcza na terenach nadmorskich na wschodzie i zachodzie kraju. Ocenia się, że są większe niż po ostatniej wielkiej powodzi w roku 1999.

W ciągu kilku dni na niektóre regiony spadło 50-70% średnich rocznych opadów. Skutki ulew są tym poważniejsze, że nastąpiły one po długotrwałej i dotkliwej suszy, która i tak zrujnowała rolnictwo kraju. Pod wodą znalazło się co najmniej 24 tys. ha upraw, a także tysiące domów. Straty szacuje się na kilkadziesiąt miliardów dolarów.

Korea Płn. w dużej mierze uzależniona jest od dostaw żywności z zagranicy oraz międzynarodowej pomocy humanitarnej. Wskutek serii kataklizmów naturalnych oraz załamania po upadku bloku komunistycznego centralnie planowanej gospodarki, wielu z ok. 22 mln mieszkańców Korei Płn. cierpi z powodu głodu lub niedożywienia.(aka)

d1oyqku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oyqku
Więcej tematów