ŚwiatKorea Płn. grozi wycofaniem swoich pracowników ze strefy Kaesong

Korea Płn. grozi wycofaniem swoich pracowników ze strefy Kaesong

Korea Północna zagroziła w czwartek wycofaniem swoich 53 tys. pracowników ze znajdującej się na jej terytorium strefy przemysłowej Kaesong, prowadzonej wspólnie z Koreą Południową. Dzień wcześniej Phenian zakazał wjazdu do strefy personelowi z Południa.

"Jeśli południowokoreańskie marionetki i konserwatywne media w dalszym ciągu będą odbierać nam godność, polecimy wszystkim naszym pracownikom wycofanie się ze strefy Kaesong" - oświadczył północnokoreański komitet ds. pokojowego zjednoczenia Korei, odpowiedzialny za propagandę.

Cytowany przez oficjalną agencję prasową KCNA rzecznik komitetu powiedział, że jest to gest odwetowy po ostrzeżeniu Seulu, że nie wyklucza nawet opcji militarnej w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom w kompleksie Kaesong. Rzecznik ostrzegł, że "całkowite zamknięcie kompleksu może stać się realne".

W czwartek, drugi dzień z rzędu, Phenian nie wpuścił do strefy, znajdującej się ok. 10 km od granicy, pracowników z Korei Płd. Według południowokoreańskiego ministerstwa ds. zjednoczenia w czwartek w południe czasu lokalnego we wspólnym obszarze przebywało w dalszym ciągu 812 obywateli Korei Południowej.

Południowokoreańska agencja prasowa Yonhap podawała wcześniej, że Phenian nakazał wszystkim południowokoreańskim pracownikom opuszczenie strefy do 10 kwietnia. Jednak resort ds. zjednoczenia w Seulu zdementował później te informacje. Jak wyjaśniono, Korea Północna zażądała jedynie od niektórych firm przedstawienia wykazu osób wracających na Południe do 10 kwietnia.

Obszar przemysłowy Kaesong to połączenie taniej siły roboczej z Korei Płn. z południowokoreańskim kapitałem i technologiami. Dla 123 południowokoreańskich firm pracuje tam ponad 50 tysięcy obywateli Korei Północnej pod kierownictwem kilkuset menedżerów z Korei Południowej. Obszar jest efektem prowadzonej przez Seul tzw. słonecznej polityki z lat 1998-2008, która miała na celu nasilenie kontaktów między państwami koreańskimi.

W ostatnim okresie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło. W lutym Korea Płn. przeprowadziła swoją trzecią próbę nuklearną. Pod koniec ubiegłego tygodnia północnokoreański przywódca Kim Dzong Un postawił w stan gotowości północnokoreańskie wojska rakietowe w odpowiedzi na przelot dwóch amerykańskich bombowców strategicznych B-2 nad Półwyspem Koreańskim. W sobotę Korea Płn. ogłosiła, że weszła w stan wojny z Koreą Południową.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)