KOR kontynuatorem tradycji harcerskich
Historia powstania Komitetu Obrony
Robotników jest nierozerwalnie związana z tradycją ruchu
harcerskiego - do takiego wniosku uczestnicy dyskusji "Czerwiec-wrzesień 1976 - jak powstawał KOR?", która odbyła się na
Uniwersytecie Warszawskim.
Wykładowca historii na Uniwersytecie Warszawskim i b. członek KOR-u prof. Wojciech Fałkowski zauważył, że to dzięki tradycjom harcerskim, które ich ukształtowały, powstał KOR. Wychowanie w duchu silnego poczucia moralności, lojalności, koleżeństwa i wrażliwości społecznej oraz prawa do obrony własnych ideałów, dało nam dobrą podstawę do solidarnej walki - powiedział Fałkowski.
Z drużyny wynieśliśmy silne poczucie służby oraz doświadczenie w pomocy innym, począwszy od umiejętności rozmowy z nimi, aż do konkretnej pomocy materialnej- dodał informatyk Dariusz Kupiecki, który po czerwcu 1976 r. organizował pomoc dla robotników Ursusa.
Wiceminister obrony narodowej i jeden z założycieli KOR-u Antoni Macierewicz podkreślał, że Komitet został powołany dla obrony tych, którzy walczyli o zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Pomagaliśmy tym, którzy stanowili podstawę naszego społeczeństwa - robotnikom, którzy domagali się za swoją ciężką pracę jedynie zaspokojenia głodu - powiedział Macierewicz.
Zwrócił także uwagę na pomoc, jaką udzieliła KOR-owi emigracja polska o zarówno prawicowych, jak i lewicowych poglądach. Pomagali nam organizując fundusze, kontakty z zachodnimi mediami, zachowywali ciągłą łączność z krajem - podkreślił Macierewicz.
Wiceminister gospodarki, a 30 lat temu współzałożyciel KOR-u Piotr Naimski, wspominając dni bezpośrednio przed jego powstaniem podsumował dyskusję stwierdzając, że "tych 14 osób, które założyły KOR nie uczyniło tak naprawdę wyboru politycznego, lecz zrobiło to, na co w danym momencie właśnie oni mieli odwagę. A za nimi poszli inni".
Dyskusja "Czerwiec-wrzesień 1976 - jak powstawał KOR?" była związana z przypadającą w 23 września 30. rocznicą założenia Komitetu Obrony Robotników, który był reakcją na represje, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej robotnikom represjonowanym przez peerelowskie, komunistyczne władze.
KOR formalnie powstał 23 września 1976 r. Był jednym z najważniejszych ugrupowań, które stało się intelektualną i organizacyjną podstawą dla pierwszych za "żelazną kurtyną" wolnych związków zawodowych i ruchu solidarnościowego. W 1977 r. ugrupowanie przekształciło się w Komitet Samoobrony Społecznej "KOR", który zakończył swoją działalność w 1981 roku na I Krajowym Zjeździe NSZZ "Solidarność".