"Kopuła nad polskim niebem musi być szczelna". Premier Tusk po posiedzeniu rządu
- Nasze możliwości obronne muszą się zwiększyć. Będziemy współpracować w ramach inicjatywy europejskiej tarczy podniebnej - mówił premier Donald Tusk podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów, z udziałem szefa BBN Jacka Siewiery, szefa SGWP gen. Wiesława Kukuły i dowódcy operacyjnego RSZ gen. dyw. Macieja Klisza. Jak zaznaczył premier, kopuła nad polskim niebem "musi być szczelna".
16.04.2024 | aktual.: 16.04.2024 15:36
- Naszym zadaniem dzisiaj jest wykorzystanie każdej możliwości, każdego sojusznika i każdej instalacji na rzecz uzbrojenia polskiego nieba, aby Polska była tak bezpieczna, jak dziś jest Izrael, a nie tak zagrożona, jak dzisiaj Ukraina - mówił premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu.
W spotkaniu Rady Ministrów udział wzięli również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła i dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Maciej Klisz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Przyjąłem z zadowoleniem ocenę generałów i ministra Siewiery, że moje starania by Polska stałą się częścią wielu systemów mają ich wsparcie - dodał premier.
Jak przekazał celem jest stworzenie żelaznej kopuły nad Polską. Donald Tusk podkreślił, że w skali Europy takie systemy obronne nie powinny być konkurencyjne, a europejskie niebo powinno być wspólnie chronione.
Nie przeszkadza mi, że głównymi inicjatorami europejskiej Żelazeja Kopuły są Niemcy - podkreślił premier.
Tusk o żelaznej kopule i bezpieczeństwu Europy
Już po wczorajszym spotkaniu z premier Królestwa Danii Mette Frederiksen Donald Tusk mówił, że Dania, Niemcy, Wielka Brytania współpracują nad "europejskim systemem obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej, przeciwko dronom".
- Ostatni atak Iranu na Izrael potwierdził jeszcze raz, jak ważne jest posiadanie tego typu instalacji. Nie ma możliwości, żeby Europa była pozbawiona skutecznej tarczy antyrakietowej - podkreślał premier.
Zapowiedział też włączenie się Polski w budowanie europejskiej żelaznej kopuły.