Kopiec Pamięci i Pojednania powstanie w Oświęcimiu
Kopiec Pamięci i Pojednania powstanie w
Oświęcimiu między byłymi niemieckimi obozami kompleksu Auschwitz -
Auschwitz I (stammlager) i Auschwitz II - Birkenau. Jego
pomysłodawca, scenograf, reżyser teatralny Józef Szajna mówi, że będzie to realizacja "woli i testamentu"
byłych więźniów obozu.
01.09.2005 17:50
To nie jest budowanie pomnika sobie. To jest wola i testament byłych więźniów. Niech to powstaje. Niech nie będzie wojny! - powiedział Szajna, były więzień Auschwitz.
Kamienny kopiec powstać ma naprzeciw byłego KL Auschwitz I. Będzie miał kształt ściętego stożka o wysokości około 30 metrów. Na jego szczyt, gdzie ustawiona zostanie rzeźba Szajny "Przejście - 2005", będą wiodły ścieżki. Wewnątrz Kopca powstanie rotunda, gdzie zapłonie wieczny ogień. Z góry roztaczał się będzie widok na całą okolicę - Auschwitz, Birkenau, ale również miasto Oświęcim.
Na szczyt każdy będzie mógł wnieść i położyć swój kamień. Zdaniem Szajny, w ten sposób powstawałby zasadniczy kopiec, układany przez anonimowych twórców. _ Wiadomo, że wszystko ma swój początek i koniec, ale nie obliczajmy jak to długo będzie budowane. Będzie to trwało wiecznie_ - powiedział Szajna.
Wśród kamieni, które w szczególny sposób zostaną wyeksponowane, będzie kostka brukowa z więzienia w Tarnowie, skąd Niemcy deportowali 14 czerwca 1940 r. do Auschwitz 728 polskich więźniów politycznych. Data ta traktowana jest jako początek istnienia obozu. Będą to także duże kamienie z KL Buchenwald, które symbolizują więźniów tego obozu, a także i Auschwitz - Józefa Stósa i Józefa Szajnę. Kopiec ma mieć charakter ponadnarodowy i ponadwyznaniowy.
W najbliższym czasie rozpoczną się prace związane z dopełnieniem formalności urzędowych. Architekt Janusz Rączka powiedział, że gdy będzie wszystko dopięte, przygotowanie projektu zajmie około dwóch miesięcy. Następnie rozpoczną się prace budowlane.
Do obozu hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców sowieckich oraz przedstawicieli innych narodów.
Inicjator budowy kopca, wybitny artysta Józef Szajna jest byłym więźniem Auschwitz i Buchenwaldu. Z propozycją wystąpił już w 1994 roku. Trzy lata temu pomysł poparła Międzynarodowa Rada Oświęcimska. Wspierają go środowiska romskie, żydowskie oraz chrześcijańskie.