PolskaKopacz: będziemy refundować in vitro, gdy będą środki

Kopacz: będziemy refundować in vitro, gdy będą środki

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że
refundacja zapłodnienia metodą in vitro może być brana pod uwagę,
gdy w systemie będą wystarczające środki.

Kopacz: będziemy refundować in vitro, gdy będą środki
Źródło zdjęć: © PAP

Uważam, że jest to problem społeczny, o którym trzeba mówić, a nie udawać, że go nie ma. Bo jeśli dzisiaj milion polskich rodzin ma problem z niepłodnością, a leczenie in vitro jest ostatnim elementem leczenia tej choroby, to należy się zastanowić, kiedy w polskim systemie ochrony zdrowia będzie dość pieniędzy, abyśmy mogli refundować in vitro - powiedziała Kopacz na konferencji prasowej.

Minister zdrowia przypomniała, że dla rządu PO priorytetem, jeśli chodzi o finansowanie ze środków publicznych, są dzieci, kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne oraz osoby w wieku starszym i z chorobami nowotworowymi. Jeśli starczy na leczenie czegoś więcej, to niewątpliwie metoda in vitro będzie tematem dyskusji społecznej i zgody społecznej - zaznaczyła Kopacz.

Minister podkreśliła przy tym, że w Polsce brakuje przepisów prawnych dotyczących in vitro, nasz kraj nie ratyfikował też Konwencji Bioetycznej Rady Europy. Zdaniem minister zdrowia, teraz jest czas na to, aby "prawnicy, etycy i fachowcy w tej dziedzinie usiedli do tworzenia tego prawa, następnie powinniśmy ratyfikować Europejską Konwencję Bioetyczną". Wtedy możemy mówić, na jakim poziomie będziemy lub też nie będziemy refundować - powiedziała.

Abp Kazimierz Nycz: in vitro nie do przyjęcia

Refundacji zapłodnienia in vitro sprzeciwia się Kościół katolicki, który tej metody nie akceptuje. Abp Józef Życiński powiedział, że te kwestie należą do problemów, które powinny być omówione przez Komisję Wspólną Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.

Spotkanie takie, jak mówił 29 grudnia współprzewodniczący komisji wspólnej ze strony kościelnej, abp Sławoj Leszek Głódź, powinno odbyć się na początku stycznia.

W grudniu ub. roku Rada Episkopatu Polski ds. Rodziny wystosowała list do parlamentarzystów, w którym przypomniała nauczanie Kościoła i Jana Pawła II "o niegodziwości i niedopuszczalności metody in vitro". List ten został wystosowany w związku z wcześniejszymi wypowiedziami przedstawicieli rządu na temat sztucznych zapłodnień.

Po tych wypowiedziach głos zabrali metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz oraz sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik. Abp Nycz zaznaczył, że zapłodnienie metodą in vitro jest "nie do przyjęcia" jako sprzeczne z nauką Kościoła.

Metropolita krakowski podkreślił, że "ludzkie życie i sposób jego przekazywania powinny mieć charakter godziwy", a - jak podkreślił - "trudno uznać za ludzkie rozpoczęcie historii człowieka w probówce".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)