Trwa ładowanie...
d1hm60o
Konwencja Zjednoczonej Lewicy w Łodzi. Liderką koalicji jest Barbara Nowacka
TVP

Konwencja Zjednoczonej Lewicy w Łodzi. Liderką koalicji jest Barbara Nowacka

Barbara Nowacka jest liderką Zjednoczonej Lewicy w wyborach parlamentarnych. - Mamy 10 lat wojny PO z PiS. To nie prowadzi do rozwoju. Wolność, równość, braterstwo - to fundament dla współczesnej demokracji - powiedziała Nowacka podczas kongresu koalicji ugrupowań lewicowych w Łodzi. Zapowiedziała zmniejszenie liczby posłów, likwidację Senatu, podwyższenie emerytur, zmiany w podatkach i szkolnictwie oraz całkowity rozdział państwa od Kościoła.
Share
d1hm60o

Konwencję Zjednoczonej Lewicy rozpoczął Włodzimierz Cimoszewicz, który jeszcze niedawno deklarował, że odchodzi z polityki. Premier poprosił o poparcie dla Barbary Nowackiej, która stała się oficjalna liderką ugrupowań lewicowych w wyborach. - Władzę w Polsce musi przejąć pokolenie dzisiejszych 40-latków. Dlatego udzielam poparcia Barbarze Nowackiej i proszę, abyście dali jej mandat do tworzenia nowej lewicy - stwierdził polityk.

- Z wielkim zadowoleniem odnotowałem to, że postanowiliście zjednoczyć się przed wyborami. Jeżeli będziemy pamiętać o podstawowych wartościach - służbie dla ludzi - to będziemy mieli szansę na odzyskanie zaufania - dodał Cimoszewicz.

Nowacka: wolność, równość, braterstwo - to fundament dla współczesnej demokracji

d1hm60o

- Jestem wzruszona, widząc tylu przyjaciół, którzy zebrali się w jednym miejscu - zaczęła swoje wystąpienie Nowacka. Dodała, że Zjednoczona Lewica "nie musi jeździć pociągami w kampanii, by wiedzieć, co się dzieje w Polsce".

- Spotykamy się w Łodzi. To miasto, w którym, jak w soczewce skupiły się problemy: bezrobocie, problemy społeczne. To miasto było zawsze symbolem walki o godność i prawa pracowników. Dziękuję za zaufanie. Nie unikam odpowiedzialności. Wolność, równość, braterstwo - to fundament dla współczesnej demokracji - powiedziała Nowacka podczas przemówienia.

- Oni mówią: Prawo i Sprawiedliwość. My mówimy: dobre prawo i sprawiedliwość społeczna. Inni mówią: Platforma Obywatelska. My: społeczeństwo obywatelskie. Jeszcze inni: kropka Nowoczesna. A my mówimy: Nowoczesna Polska! - powiedziała Nowacka, trawestując nazwy konkurencyjnych ugrupowań.

Liderka Zjednoczonej Lewicy wyjaśniła, że "od 10 lat mamy wojny PO z PiS". - Oderwanie elit od społeczeństwa, budują fałszywy obraz. To nie prowadzi do rozwoju. Zjednoczona Lewica nie będzie uprawiać polityki dla samej polityki. Polityka musi być dla ludzi - dodała.

- Potrzebujemy ponownego uprzemysłowienia naszego kraju. To nie jest trudne do zrobienia. Nie jest problemem, kogo prezydent odwiedza nocą lub ile kalorii ma drożdżówka. Problemem jest niska płaca - powiedziała Nowacka.

d1hm60o

Liderka ZL przedstawiła program koalicji. - Będziemy budować gospodarkę z silnymi, dobrze zorganizowanymi związkami zawodowymi. Potrzebujemy zmiany zasady funkcjonowania administracji i nastawienia jej na prewencję, pomoc, a nie kontrolę i represje - zapowiedziała. Według niej, "podatki w Polsce są rażąco niesprawiedliwie i prowadzą do rozwarstwienia społeczeństwa". - Prawo do mieszkania to prawo człowieka. Zakażemy eksmisji na bruk - dodała.

- Wprowadzimy podatek katastralny od nieruchomości, przywrócimy podatek spadkowy od wielkich majątków, zwiększymy kwotę wolną od podatku do 21 tys. zł - dodała. Nowacka chce zmienić prawo bankowe, aby "było przyjazne obywatelom". - Nie jesteśmy wrogami banków, jesteśmy wrogami lichwy - zaznaczyła Nowacka.

"Emerytury muszą wzrosnąć. Te najniższe podniesiemy o 200 zł"

Nowacka zapowiedziała zmiany w szkołach. - Zmienimy szkoły tak, aby żadne dziecko, które niestety przychodzi do szkoły głodne, już głodne z niej nie wyszło. Nasze podejście zakłada rewizję programu nauczania. Problemem jest to, do czego będziemy uczyć młodych ludzi. Potrzebny jest powrót do kształcenia zawodowego oraz opowiadamy się przeciwko komercjalizacji nauki. Chcemy podjąć debatę na temat przyszłości badań naukowych - zaznaczyła.

Zjednoczona Lewica będzie również walczyć o wyższe emerytury dla Polaków. - Emerytury w Polsce muszą wzrosnąć. Naszą propozycją jest, że te najniższe podniesiemy o 200 zł - zapewniła Nowacka.

d1hm60o

- Polska jest bezpieczna wtedy, kiedy jest zintegrowana z UE i NATO. To dzięki lewicy jesteśmy w tych strukturach - powiedziała liderka ZL. Według niej, "problem uchodźców może być rozwiązany tylko przez USA i NATO przy współpracy z UE". Lewica chce również uczyć "nowoczesnego patriotyzmu" rozumianego przez płacenie podatków, dbanie o środowisko, budowanie wspólnoty.

Nowacka: zmniejszymy liczbę posłów, zlikwidujemy Senat

- O tym mówimy od dawna: zmniejszymy liczbę posłów, zlikwidujemy Senat. Urzędnik ma pomagać i być za to nagradzany, a nie nagradzany za to, że nas ukarze - zapowiedziała Nowacka. - Niektóre ministerstwa były tworzone nie z potrzeby logiki, ale stanowisk. Nie ma naszej zgody, aby pracę dostawać nie ze względu na kwalifikacje, ale na koniczynkę (to symbol PSL - przyp. red.) albo inną flagę partyjną - mówiła liderka ZL.

Lewica chce "mądrej polityki antynarkotykowej, a nie wsadzania do więzienia za drobiazgi". Nowacka dodała, że Zjednoczona Lewica opowiada się za "całkowitym rozdziałem Państwa od Kościoła". Dodała, że "w Polsce wolnej nikt nie zmusi kobiety do urodzenia dziecka pochodzącego z gwałtu".

d1hm60o

Liderka ZL chce też, by każdy obywatel był ubezpieczony zdrowotnie i przyjęty do szpitala. - Lekarz powinien otrzymywać pieniądze od ilości przyjętych pacjentów. Nie ma naszej zgody, by chorzy leżeli na korytarzach bez leków i opieki, bo nie są zakontraktowani. Lekarz pierwszego kontaktu powinien być adwokatem swego pacjenta u specjalistów - mówiła, zapowiadając podniesienie wynagrodzeń w służbie zdrowia, a zarazem powtarzając sprzeciw wobec prywatyzacji szpitali.

- Nie będzie cenzury dla żadnych poglądów. Nie będziemy zakazywać demonstracji osobom nawet o poglądach obrzydliwych. Nie będziemy was zamykać - możecie wyjść na ulicę i sami się ośmieszać, panowie prawica - mówiła.

d1hm60o

Podziel się opinią

Share
d1hm60o
d1hm60o
Więcej tematów