Trwa ładowanie...

Konwencja PSL, listy już zatwierdzone

Pół miliona nowych miejsc pracy, 150 mld zł inwestycji w rolnictwie, bezpłatne leki dla seniorów - zakłada deklaracja programowa PSL, która ma być przedstawiona na sobotniej konwencji partii. Wcześniej ludowcy zatwierdzili listy wyborcze; Jan Bury będzie jedynką w Rzeszowie.
Share
Janusz Piechociński
Janusz PiechocińskiŹródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d17s59j

– Nie damy uwieść się tym, którzy chcą by rozstrzygnęło się wielkie starcie PO-PiS – powiedział na konwencji PSL wicepremier Janusz Piechociński. – Zielony to nadzieja, ale zielony także uspakaja – przekonywał.

- PSL do wszystkich wyciąga swoje dłonie; PSL jest obywatelskie, nikomu nie wypowiada wojny; razem możemy więcej - to jest zielona moc; zieleń to kolor nadziei i spokoju - mówił w sobotę Janusz Piechociński na konwencji Stronnictwa.

- Pierwszego września tam na Westerplatte, jakże wielu zastanawiało się kto i komu pierwszy ma podać rękę. PSL do wszystkich wyciąga swoje dłonie, nie czeka i mówi: "razem Polki i Polacy; razem możemy więcej". To jest właśnie ta magiczna zielona moc - to ona każdego dnia odmienia ludzi, nasze miasta z wioskami, odmienia pola i zakłady pracy, przynosi nadzieję - powiedział Piechociński.

d17s59j

Jak mówił, zielony to kolor nadziei; kolor, który uspokaja. - W tym czasie tak trudnym, kiedy wędrówka narodów i ludów niesie ze sobą tak wielkie zagrożenia, przynosi niepewną przyszłość mówimy do wszystkich Polaków dobrej woli: wspólnota, naród, wartości - razem ze sobą, nigdy przeciwko sobie - dodał.

Polityk PSL podkreślał, że partia ma 120 lat doświadczenia, potrzebnego do działania "i na łatwiejsze i trudniejsze czasy". Polityk apelował, by "nie dać uwieść tym, którzy kolejny raz chcą aby rozstrzygnęło się wielkie starcie POPiS-u ze sobą". Jak oceniał, w partiach tych, zmieniają się ludzie i nazwiska, przechodząc z komitetu do komitetu.

Jak zapewniał, PSL jest obywatelskie i nikomu nie wypowiada wojny. - Pamiętamy, że solidarność jest wielkim darem i budujemy zaufanie - przekonywał.

Szef Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski powiedział, że listy wyborcze zostały zatwierdzone przez ludowców w głosowaniu elektronicznym, a wyniki zostaną podane na konwencji, która rozpoczęła się w Warszawie o godz. 12. Potwierdził, że Bury będzie jedynką w Rzeszowie.

d17s59j

Według informacji PAP ze źródeł w PSL ludowcy zdecydowali się na nietypową formę glosowania - z pomocą maili i sms-ów - bo nie byli pewni, czy na konwencji wyborczej będzie kworum konieczne do podjęcia decyzji o zatwierdzeniu list.

Start Burego budzi zainteresowanie po tym, jak do Sejmu trafił wniosek o uchylenie mu immunitetu. Katowicka Prokuratura Apelacyjna chce mu postawić zarzuty przekroczenia uprawnień - według prokuratury polityk PSL miał wpływać na decyzje o wyborze niektórych kandydatów na stanowiska w delegaturach NIK.

Zdaniem polityków PSL, z którymi rozmawiała PAP, przed konwencją rozważano też, by przesunąć szefa klubu ludowców na ostatnie miejsce rzeszowskiej listy, jednak ten pomysł nie zyskał poparcia. - Bury jest liderem podkarpackiego PSL, a gdyby stracił jedynkę rozpętałoby się piekło, bo każdy z kandydatów chciałby zająć jego miejsce - powiedział jeden z polityków Stronnictwa.

Sam Bury pytany o decyzję ludowców akceptujących jego miejsce na liście wyborczej powiedział TVN24, że polityce jest 25 lat, i dla niego decyzje takie są zawsze bardzo ważne, ale - jak dodał - jest "osobą bardzo skromną".

d17s59j

Jak powiedział, w polskim Sejmie było dużo wniosków o uchylenie immunitetu. - Niektórzy posłowie mają nawet wyroki karne z tego, co pamiętam i też kandydują". Decyzja ludowców to jak powiedział "duży kredyt zaufania", którego, jak zapewnił, postara się nie zawieść. A jaki będzie wynik - zdecydują wyborcy 25 października "a nie oficerowie służb" - dodał Bury.

Celem sobotniej konwencji jest też przedstawienie deklaracji programowej ludowców. Dokument, do którego dotarła PAP, jest podzielony na cztery części - dotyczące wsparcia dla rodzin, przedsiębiorców, rolników, a także część zatytułowana "liczby nie kłamią", w której ludowcy deklarują m.in., że stworzą 500 tys. miejsc pracy.

PSL obiecuje w deklaracji programowej wsparcie dla przedsiębiorców przez: zwolnienie z ZUS przez rok dla zakładających działalność gospodarczą, obniżenie o połowę składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców.

W rozdziale zatytułowanym "dla nas najważniejsza jest polska rodzina" politycy PSL napisali m.in., że dzięki środkom unijnym stworzą "50 tys. nowych miejsc w żłobkach i 70 tys. nowych miejsc w przedszkolach". Ludowcy dodają też, że są za wprowadzeniem płacy minimalnej wysokości 1900 zł i emerytury minimalnej równej 1200 zł. i zainwestowaniem 150 mld zł w polską wieś.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października. Komitety wyborcze mają czas do północy 15 września na zgłoszenie list kandydatów na posłów oraz kandydatur do Senatu.

d17s59j

Podziel się opinią

Share
d17s59j
d17s59j
Więcej tematów