Kontrowersyjny tatuaż szefa Pentagonu. Dlaczego budzi takie emocje?
Tatuaż Pete'a Hegsetha, sekretarza obrony USA, wywołał międzynarodowe poruszenie. Po aferze z ujawnieniem planów ataku na Jemen, szef Pentagonu znalazł się w ogniu krytyki ze względu na słowo wytatuowane na przedramieniu. Część osób mówi wprost, że to "symbol islamofobii".
Co musisz wiedzieć?
- Tatuaż Pete'a Hegsetha: Na przedramieniu sekretarza obrony USA widnieje arabskie słowo "kafir", co oznacza "niewierny".
- Reakcje międzynarodowe: Odkrycie tatuażu wywołało kontrowersje i oskarżenia o islamofobię.
- Dodatkowe symbole: Hegseth posiada także inne religijne tatuaże, które nawiązują do krucjat.
Dlaczego tatuaż Pete'a Hegsetha budzi kontrowersje?
Podczas wizyty w bazie wojskowej Pearl Harbor na Hawajach, na zdjęciach opublikowanych na oficjalnym koncie X, zauważono tatuaż Pete'a Hegsetha z arabskim słowem "kafir".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dramatyczne chwile po trzęsieniu ziemi w Tajlandii i Mjanmie. Nagrania z Bangkoku
Termin ten w islamie oznacza "niewiernego" i ma głębokie znaczenie. Mustafa Akyol z Instytutu Cato tłumaczy, że "kafir" to ktoś, kto rozpoznaje prawdę islamu, ale ją odrzuca.
Tatuaż na przedramieniu szefa Pentagonu. "Jasny symbol islamofobii"
Tatuaż wywołał falę krytyki Palestyńsko-amerykańska aktywistka Nerdeen Kiswani na platformie X napisała, że to "jasny symbol islamofobii". Kiswani podkreśla, że "kafir" był już wcześniej używany przez skrajną prawicę.
Jak zauważa Counter Extremism Project, termin "kafir" ma złożoną historię i posługiwały się nim również grupy ekstremistyczne oraz amerykańscy weterani, jako symbol oporu.
Kolejny tatuaż Pete'a Hegsetha to napis "Deus Vult", czyli "Bóg tak chce". Wyrażenie to jest uznawane za hasło przewodnie pierwszej krucjaty.
Najpierw skandal z Signalem, teraz sprawa tatuażu. Szef Pentagonu w ogniu krytyki
Tatuaże to nie jedyny skandal związany z Hegsethem. Sekretarz obrony jest również pod lupą w związku z aferą na komunikatorze Signal. Przypomnijmy, chodzi o wyciek planów ataków USA w Jemenie. Jeffrey Goldberg, redaktor naczelny "The Atlantic", ujawnił, że dzięki dołączeniu do grupowego czatu "Houthi PC small group" miał dostęp do tajnych informacji dotyczących operacji wojskowych.
Źródło: WP/X/"Fakt"