Trwa ładowanie...
d3sc9fv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
+6

Kontrowersyjny obóz dla imigrantów w Australii zostanie zamknięty

• Ośrodek dla nielegalnych imigrantów na wyspie Manus zostanie zamknięty
• Los 800 osób przebywających na jego terenie nie jest na razie znany, ale na pewno nie będą mogły osiedlić się w Australii
• Media ujawniły przypadki licznych nadużyć seksualnych i innych przestępstw, do których dochodziło w australijskich obozach
• Obozy są krytykowane przez ONZ i organizacje praw człowieka
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Papui-Nowej Gwinei Peter O''Neill
Premier Papui-Nowej Gwinei Peter O''Neill (AFP, Fot: Mark Schiefelbein)
d3sc9fv

Nie jest znany dokładny termin, w którym ośrodek zakończy działalność. W kwietniu sąd najwyższy Papui-Nowej Gwinei orzekł, że jego istnienie jest sprzeczne z konstytucją.

"Ważne jest, żeby cały proces został przeprowadzony w racjonalny sposób" - poinformował w oświadczeniu premier Papui-Nowej Gwinei Peter O'Neill, z którym spotkał się australijski minister ds. imigracji i ochrony granic Peter Dutton. Dutton powtórzył, że żadnemu z imigrantów nie pozwoli się na osiedlenie się w Australii. Minister zapowiedział współpracę z rządem Papui-Nowej Gwinei w celu przeniesienia osób przebywających w ośrodku właśnie do tego kraju lub zorganizowania ich powrotu do państw, z których pochodzą. Planom osiedlenia się imigrantów na terenie Papui-Nowej Gwinei sprzeciwia się część mieszkańców. Odnotowano przypadki przemocy ze strony miejscowych obywateli wobec osób przebywających w ośrodku.

Wiele osób ubiegających się o azyl w Australii przebywa od lat w obozach, krytykowanych przez ONZ i organizacje praw człowieka.

d3sc9fv

Niedawno media ujawniły dokumenty, które opisują ponad 2 tys. przypadków nadużyć seksualnych, napadów i prób samookaleczeń, do których dochodziło ponad dwa lata temu w obozie na Nauru.

Łodzie z nielegalnymi imigrantami są systematycznie odsyłane z powrotem przez australijską marynarkę wojenną. Ci, którym mimo wszystko udaje się dotrzeć, są umieszczani w obozach na wyspie Manus w Papui-Nowej Gwinei czy na Nauru na Pacyfiku i na Wyspie Bożego Narodzenia na Oceanie Indyjskim. Nawet jeśli ich wniosek o azyl zostanie uznany, Canberra nie zezwala na osiedlenie się w Australii. Australia płaci władzom Papui-Nowej Gwinei oraz Nauru za umieszczanie imigrantów w obozach.

d3sc9fv

Więcej na ten temat:

Uchodźcy

Uchodźcy

Podziel się opinią

Share

d3sc9fv

d3sc9fv
Więcej tematów