Kontrowersyjny kandydat na nowego szefa CIA
Generał lotnictwa Michael Hayden, którego nazwisko pojawiło się na czele listy prawdopodobnych następców Portera Gossa na stanowisku dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), określany jest przez media amerykańskie jako "wybitny" i zarazem "kontrowersyjny".
07.05.2006 11:05
Hayden, obecnie "numer 2" w Krajowej Dyrekcji Wywiadu, jest posiadaczem najwyższych odznaczeń wojskowych i od prawie czterech dziesięcioleci pozostaje w służbie czynnej.
Był m.in. szefem wywiadu w dowództwie centralnym USA w Europie, dowódcą Agencji Wywiadu Lotniczego w Teksasie, służył w Korei Południowej na wysokich stanowiskach dowódczych, pracował w Pentagonie i stał na czele Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).
Jako dyrektor NSA Hayden nadzorował osobiście Program Czujności Antyterrorystycznej, który dał zielone światło do podsłuchów rozmów międzynarodowych, szpiegowania poczty elektronicznej i faksów osób zamieszkałych w USA i podejrzewanych o kontakty z terrorystami.
Działania te utrzymywano w tajemnicy do grudnia ub.r., to jest do czasu, gdy praktyki te ujawnił "New York Times".
Od tego czasu zaczęła się ostra krytyka programu. Krytycy podkreślali, że ustawa zakazuje prowadzenia podsłuchów na terytorium USA bez zgody sądu.
Hayden bronił programu. Na wystąpieniu w Krajowym Klubie Prasy w Waszyngtonie powiedział, że nigdy nie pogwałciłby konstytucji, ani nie naraziłby na szwank praw narodu amerykańskiego.
Jego wyjaśnienia nie przekonały krytyków, którzy nie wyobrażają sobie, aby Senat mógł zatwierdzić nominację Haydena na dyrektora CIA, jak podkreślały główne amerykańskie media.
Stoimy wobec przerażającej perspektywy, że przyszłym szefem CIA będzie człowiek, który uważa, że może inwigilować naród amerykański bez nakazu sądowego- powiedział dziennikowi "New York Times" Marc Rotenberg, dyrektor Electronic Privacy Information Center, instytutu stojącego na straży swobód obywatelskich.
W oczekiwaniu na ogłoszenie przez prezydenta Busha decyzji w sprawie nominacji nowego dyrektora CIA wymieniane są także inne kandydatury. Wśród nich doradczyni prezydenta ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Frances Fragos Townsend, a także Davida Shedda, szefa gabinetu Negropontego, i Mary Margaret Graham, wysokiej urzędniczki CIA.