Kontrowersje wokół filmu "8" o Milenijnych Celach Rozwoju ONZ
Na festiwalu filmowym w Rzymie odbyła się w
czwartek światowa prapremiera filmu "8", nakręconego przez ośmiu
reżyserów o międzynarodowej sławie. Poinformowano jednocześnie o
kontrowersjach, jakie towarzyszyły jego powstawaniu.
23.10.2008 | aktual.: 24.10.2008 05:55
Inspiracją było osiem Milenijnych Celów Rozwoju, wyznaczonych w 2000 roku przez ONZ na rzecz poprawy poziomu życia mieszkańców globu.
Film nakręcili Jane Campion, Gael Garcia Bernal, Gaspar Noe, Jan Kounen, Mira Nair, Abderrahmane Sissako, Gus Van Sant i Wim Wenders.
Publiczności i krytykom spodobała się opowieść w reżyserii Wendersa o braku zainteresowania telewizji dramatem dzieci umierających w krajach Trzeciego Świata oraz o metamorfozie dziennikarzy i wydawców.
W Rzymie poinformowano, że film, którego celem miało być uwrażliwienie opinii publicznej, wywołał sprzeciw samej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wycofała ona swój patronat.
Jeden z producentów, cytowany przez Ansę powiedział, że przedstawiciele ONZ obejrzeli jeszcze w trakcie prac minifilm Miry Nair o muzułmance opuszczającej męża i dziecko, i uznali go za obraźliwy dla islamu. Według słów producenta ekipę poproszono o wycofanie go z tej zbiorowej produkcji.
Jak twierdzi producent, gdy prośba ta nie została spełniona, reprezentanci ONZ próbowali nie dopuścić do rozpowszechnienia "8" i zablokować jego udział w międzynarodowych festiwalach, między innymi w Cannes.
Jeden z szefów festiwalu Giorgio Gosetti powiedział, że jest dumny z tego, że film "8" został zaprezentowany w Wiecznym Mieście.
Mira Nair, obecna w Rzymie, broniła swego filmu. Zapewniła, że opowiedziała w nim prawdziwą historię.
W 2000 roku w Deklaracji Milenijnej ONZ przyjęła osiem celów, zobowiązujących społeczność międzynarodową do redukcji ubóstwa i głodu, zapewnienia równego statusu kobiet i mężczyzn, poprawy stanu zdrowia, poprawy stanu edukacji, walki z AIDS, ochrony środowiska naturalnego a także zbudowania globalnego partnerstwa między narodami na rzecz rozwoju. Zobowiązania, dotyczące zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Mają zostać zrealizowane do 2015 roku.
Sylwia Wysocka