Konfederacja nie zgadza się ze słowami prof. Horbana. Apel do premiera
Posłom Konfederacji nie spodobały się wypowiedzi prof. Andrzeja Horbana o możliwości obowiązku szczepień oraz kar dla osób, które się nie przyjęły preparatu przeciwko COVID-19. Stąd wniosek o usunięcia lekarza z Rady Medycznej przy premierze.
Poseł Konfederacji Jakub Kulesza i Witold Tumanowicz zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego do usunięcia prof. Andrzeja Horbana z Rady Medycznej i funkcji głównego eksperta premiera ds. COVID-19.
Kulesza podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie zacytował wypowiedzi z jednego z programów, gdzie gościem był Horban. Prowadzący miał zapytać profesora: "czy panu się otwiera nóż w kieszeni, jak pan widzi posłów, którzy jeżdżą do domu dziecka i tam uniemożliwiają zaszczepienie dzieci".
- Profesor odpowiadał: "cytuję: gdybym umiał się posługiwać tym nożem, to pewnie bym się posłużył" - mówił Kulesza, nazywając wypowiedź lekarza "skandalem".
Zobacz też: Blokady w kilku województwach. Lider upominał: "Trochę szacunku"
- Jest to nie pierwszy raz, gdy profesor Horban wzbudza takie emocje wśród obywateli, wśród społeczeństwa - stwierdził Jakub Kulesza.
Posłowie Konfederacji apelują do premiera. Powodem słowa prof. Horbana
Poseł Tumanowicz zwrócił uwagę na wypowiedź prof. Horbana, w której miała paść następująca zapowiedź: "świerzbi nas ręka, by rekomendować przymus szczepień".
Według polityków Konfederacji nie jest dopuszczalne, aby rządowy ekspert "rekomendował różnorodne kary dla osób, które nie mają szczepień, czyli segregację sanitarną".
Prof. Andrzej Horban. Kim jest?
Prof. Andrzej Horban jest lekarzem, specjalistą w zakresie chorób zakaźnych oraz konsultantem krajowym w dziedzinie chorób zakaźnych. Jest głównym doradcą Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 oraz przewodniczącym Rady Medycznej.
Prof. Horban kieruje również Kliniką Chorób Zakaźnych dla Dorosłych Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz jest zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
Ekspert był pytany niedawno w TVN24 o prognozę rozwoju epidemii COVID-19 w Polsce. Prof. Horban powiedział, że "może być mniej zachorowań jesienią niż na wiosnę, bo jednak co najmniej połowa społeczeństwa jest zaszczepiona".
- I nawet jeżeli będzie chorowało bardzo niewiele osób zaszczepionych, to będą chorowali ponad wszelka wątpliwość w sposób, który nie będzie zmuszał ich do szukania pomocy szpitalnej, czyli łagodniej - tłumaczył prof. Horban.
W pełni w Polsce zaszczepiło się blisko 18,5 mln osób, wykonano w kraju prawie 35,9 mln szczepień.
Przeczytaj też: Co z trzecią dawką szczepionki? Adam Niedzielski zapowiada