Trwa ładowanie...
dym2dgx

Konstytucja dla szwajcarskich zwierzaków?

Share
dym2dgx

Już niedługo Szwajcaria będzie jedynym na całym świecie państwem, w którym zwierzęta będą mieć oficjalny prawny status. Co więcej, specjalnie dla nich napisana zostanie konstytucja.
Szwajcarscy obrońcy praw zwierząt zebrali już prawie 300 tys. podpisów w celu przeprowadzenia referendum o przyznaniu żyjącym w tym państwie zwierzętom oficjalnego prawnego statusu.
Już w grudniu 1999 r. szwajcarski parlament rozpatrywał podobny projekt. Przewidywał on dopisanie do szwajcarskiej konstytucji paragrafów, które dotyczyłyby tylko zwierząt. Większość członków parlamentu uznała jednak, że prawa ludzi nie powinni być zapisane w jednym dokumencie z prawami zwierząt. Obrońcy zwierząt nie poddali się.
_ Walczymy o sprawiedliwość. Wszyscy potrzebują ochrony - i ludzie, i zwierzęta. Dlatego jeśli tylko społeczeństwo poprze w referendum te inicjatywę, w końcu i zwierzęta będą prawnie chronione_ - powiedział Charles Trauille, szef szwajcarskiej organizacji zajmującej się ochroną praw zwierząt .
Wszystko wskazuje na to, że decyzja parlamentu będzie pozytywna. Jeśli tak się stanie, na jednym ze szwajcarskich uniwersytetów zostanie utworzony nowy kierunek, na którym kształcić się będą, ci, którzy w przyszłości będą walczyć w sądzie o prawa papużek, psów lub kotów. (mon)

dym2dgx

Podziel się opinią

Share
dym2dgx
dym2dgx
Więcej tematów