PolskaKonstytucja 3 Maja - punktem odniesienia

Konstytucja 3 Maja - punktem odniesienia

Pomimo nieudanej próby reformy Polski w XVIII w. Konstytucja 3 Maja pozostała dla Polaków ważnym punktem odniesienia w myśleniu o wolności i narodowych aspiracjach - mówił w rocznicę uchwalenia konstytucji Aleksander Kwaśniewski.

03.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W piątek, z okazji trzeciomajowego święta, prezydent odznaczył za wybitne zasługi dla Polski 15 przedstawicieli świata polityki, nauki i kultury.

Pod koniec XVIII w. czyniono ogromny wysiłek, by reformować Ojczyznę, a tym samym ją uratować - niestety wtedy się to nie powiodło, pracę reformatorów przekreśliła interwencja obcych mocarstw - mówił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

Dodał, że Konstytucja 3 Maja pozostała jednak dla Polaków ważnym punktem odniesienia w myśleniu o wolności, państwie i narodowych aspiracjach.

Po ponad dwóch stuleciach zmiennych losów zaszczytny trud reformowania i odbudowy suwerenności Polski przypadł w udziale naszym pokoleniom - mówił Kwaśniewski. Podkreślił, że w najważniejszym momencie, czerpiąc także z doświadczeń Konstytucji 3-Majowej, potrafiliśmy wznieść się ponad urazy i podziały, by przy okrągłym stole zaprojektować przyszłość Ojczyzny.

Orderem Orła Białego za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz przemian demokratycznych kraju oraz zaangażowanie w negocjacjach o członkostwo RP w Unii Europejskiej odznaczony został Jan Kułakowski.

Nie wynegocjowałem Orła Białego, bo negocjacje jeszcze trwają - żartował w rozmowie z dziennikarzami Kułakowski. Dodał, że - według niego - odznaczenie to otrzymał za całe swoje życie; za pomoc "Solidarności", za współpracę przy zmianach systemowych w Polsce.

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w pracy artystycznej odznaczony został Zbigniew Zapasiewicz. Mam bardzo "fartowne" ostatnie dwa lata; otrzymałem bardzo wiele różnych nagród i odznaczeń i jest to bardzo przyjemne, że ktoś dostrzega moją pracę, ale konsekwencji z tego nie ma żadnych, bo na drugi dzień ludzie zapominają, kto co dostał. Osobiście jest to wielka przyjemność, ale społecznie - nie ma żadnego znaczenia - powiedział dziennikarzom Zapasiewicz.

Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju nauki polskiej odznaczony został wybitny znawca inżynierii biomedycznej i biocybernetyki profesor Maciej Nałęcz. Wręczono także Krzyże Komandorskie, Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski.

W uroczystości uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Borowski i Longin Pastusiak, minister sprawiedliwości Barbara Piwnik, prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan, szef MON Jerzy Szmajdziński, prezes PAN Jerzy Kołodziejczak, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Czesław Piątas, ordynariusz polowy WP ks. bp gen. dywizji Leszek Sławoj Głódź. Wśród gości byli także Tadeusz Mazowiecki i Władysław Bartoszewski. (aka)

aleksander kwaśniewskiświętoodznaczenia
Zobacz także
Komentarze (0)