Trwa ładowanie...
d2t8b1r

Konkurs dla młodych muzyków z historią w tle

Wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" organizuje dla młodych muzyków projekt "Hard as a ROCK – Twardzi jak skała". Temat przewodnim tegorocznej edycji będzie 75. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.
Share
d2t8b1r

Rusza 3. edycja projektu edukacyjno-kulturalnego "Hard as a ROCK - Twardzi jak skała", który wedle założeń organizatorów ma zainspirować młode zespoły muzyczne do podjęcia tematu walk żołnierzy polskiego podziemia. Celem jest także dotarcie do młodych odbiorców tej muzyki z edukacją historyczną przez nową, eksperymentalną formę.

Projekt ma formę konkursu. Z nadesłanych utworów komisja konkursowa wybierze trzy najciekawsze, których wykonawcy wystąpią w koncercie finałowym. Koncert finałowy odbędzie się 27 września 2014 r. we Wrocławiu i obok trzech młodych zespołów wystąpi gwiazda, której organizatorzy nie chcą jeszcze zdradzać. Podczas koncertu finałowego komisja konkursowa wyłoni zwycięzcę, który otrzyma bon o wartości 3000 złotych na zakupy w sklepie muzycznym. Dla drugiego i trzeciego miejsca przewidziano bony o wartości 1000 zł, a dla zespołu, który otrzyma Nagrodę Publiczności, szykowana jest nagroda rzeczowa o wartości nie mniejszej niż 1000 zł.

Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać drogą elektroniczną wypełniony formularz oraz utwór konkursowy w formacie mp3 na adres konkurs@hardasarock.pl do dnia 12 września. Wzór formularza znajduje się na stronie internetowej konkursu, gdzie podane są też dokładne informacje o uczestnictwie. Wyniki pierwszego etapu, w którym ze zgłoszonych zespołów komisja wybierze trzy najciekawsze, będą ogłoszone 18 września.

d2t8b1r

Organizatorzy dwie poprzednie edycje projektu oceniają bardzo dobrze. – Myślę, że projekt odniósł duży sukces i stanowi „perełkę” naszej działalności – mówi rzecznik Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", Juliusz Woźny. Zainteresowanie konkursem w poprzednich latach było duże, co pokazało istotne zapotrzebowanie na ten model edukacji historycznej. Pierwsza edycja projektu znalazła się w finale plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku, gdzie ostatecznie zajęła 4. miejsca. Dzięki edycji kolejnej wypromowano zespół Forteca ze Szczyrku. Kapela wydała na początku marca bieżącego roku piątą z kolei płytę, poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu będzie 75. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Dwie poprzednie poświęcone były żołnierzom niezłomnym oraz Armii Krajowej. – Żołnierze Podziemia, teraz już sędziwi ludzie, są bardzo zadowoleni z naszej inicjatywy, popierają taką aktywność młodzieży, lecz raczej nie przychodzą na finałowy koncert. Współczesna muzyka, jej dynamika i głośność, jest dla nich barierą trudną do przejścia. Jednak najwspanialszym aspektem naszego projektu jest niezwykła współpraca weteranów i młodych ludzi w sferze idei – dodaje Juliusz Woźny.

Jak twierdzą organizatorzy, choć w tytule projektu pojawia się nazwa "rock", to nie narzucają młodym wykonawcom gatunku, w jakim ma zostać nagrany konkursowy utwór. Oceniana będzie przede wszystkim jakość warstwy muzycznej i tekstowej. Inspiracją dla muzyków mogą być bogate zbiory Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", których część można oglądać także za pośrednictwem Internetu na stronie instytucji. W czasie zbierania zgłoszeń cały czas będą prowadzone akcje edukacyjne, np. w formie konkursów na portalach społecznościowych.

d2t8b1r

Podziel się opinią

Share
d2t8b1r
d2t8b1r
Więcej tematów