Koniunktura w budownictwie w marcu trochę lepsza
Marcowa koniunktura w budownictwie była lepsza niż w lutym, ale nie tak dobra jak w tym samym miesiącu w latach poprzednich - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wzrósł w marcu do poziomu plus 10. Ogólny klimat koniunktury był oceniany lepiej w przedsiębiorstwach publicznych niż prywatnych.
Oceny firm dużych są pozytywne i znacznie odbiegają od opinii firm małych, dla których wskaźnik przyjmował nadal wartość ujemną, choć lepszą od ocen z ubiegłego miesiąca.
Nadal negatywnie przedsiębiorcy oceniali bieżący portfel zamówień na roboty budowlano-montażowe, chociaż dużo lepiej niż w lutym. Jednak w ocenie portfela na najbliższe trzy miesiące są bardzo optymistyczni.
Oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej w marcu były lepsze niż w lutym, choć nadal negatywne. W najbliższych trzech miesiącach przewidywany jest wzrost produkcji.
Także bieżąca ogólna sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych była nadal oceniana negatywnie, na podobnym poziomie co miesiąc wcześniej. W najbliższych trzech miesiącach firmy budowlano-montażowe przewidują nieznaczną poprawę swojej sytuacji finansowej.
Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane były z niedostatecznym popytem (wymienianym przez około 73% jednostek zgłaszających bariery) oraz z konkurencją innych firm (70%).
W najbliższym roku 29% przedsiębiorstw nie planuje żadnej działalności inwestycyjnej. Pozostali producenci przewidują, że ich działalność inwestycyjna dotyczyć będzie prac i zakupów modernizacyjnych (66% przedsiębiorstw) oraz nowych inwestycji (54%). (jd)