Koniec z podatkiem od nagród za badania naukowe
Osoby, które otrzymały nagrodę za pracę badawczą, kulturalną, a także obrońcy praw człowieka w niektórych sytuacjach nie będą musieli płacić od niej podatku. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie.
02.07.2008 | aktual.: 02.07.2008 13:03
Szymon Milczanowski z resortu finansów powiedział, że warunkiem koniecznym do skorzystania z zaniechania poboru podatku jest przekazanie pieniędzy na cel charytatywny. W przypadku przekazania na cele dobroczynne tylko części nagrody, fiskus nie pobierze podatku tylko od tej części.
Szymon Milczanowski z Ministerstwa Finansów zwrócił uwagę, że z nowego prawa będzie mógł skorzystać między innymi ksiądz profesor Michał Heller. Laureat Nagrody Templetona przekazał swoją gratyfikację na rzecz Centrum Mikołaja Kopernika w Krakowie. Dlatego też w przyszłym roku nie będzie musiał płacić podatku.
Nagroda Templetona to wyróżnienie przyznawane osobom indywidualnym za działania związane z pokonywaniem barier pomiędzy nauką a religią. Jej wartość to około półtora miliona dolarów.
Projekt Ministerstwa Finansów będzie teraz przedmiotem uzgodnień międzyresortowych. Następnie podpisze go minister finansów. Nowe prawo wchodzi w życie po 14 dniach od jego ogłoszenia. Resort spodziewa się, że stanie się to jeszcze w wakacje. Rozporządzenie dotyczy obecnego roku podatkowego. Od 2009 roku prawo to będzie obowiązywać generalnie.