Koniec wakacji w Sejmie
Po trzytygodniowej, wakacyjnej przerwie
posłowie wracają do pracy. Na rozpoczynającym się we wtorek
czterodniowym posiedzeniu Sejm zajmie się m.in. poprawkami Senatu
do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze
środków publicznych.
23.08.2004 | aktual.: 23.08.2004 15:37
Sejmowa Komisja Zdrowia rozpoczęła w poniedziałek w południe prace nad 114 poprawkami zgłoszonymi przez Senat do ustawy zdrowotnej. Prawdopodobnie zdąży rozpatrzyć poprawki senackie na tyle szybko, aby Sejm mógł się nimi zająć jeszcze na tym posiedzeniu.
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych poprawek Senatu jest propozycja senatorów, by duchowni, za których składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacane są z Funduszu Kościelnego (dotowanego przez budżet państwa), sami opłacali swoje składki. Senatorowie przywrócili też przywileje w opiece zdrowotnej dla czterech osób w państwie (prezydenta, premiera i marszałków Sejmu i Senatu) oraz dyplomatów.
Posłowie zajmą się także projektami ustaw z planu oszczędnościowego wicepremiera Jerzego Hausnera: o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; o systemie ubezpieczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz rządową autopoprawkę do nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Premier Marek Belka zobowiązał się w czerwcowym expose m.in. do odejścia od weryfikacji rent i odłożenia w czasie zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Tymczasem projekty ustaw z planu Hausnera trafiły w lipcu do Sejmu bez uwzględnienia tych zapowiedzi premiera. Po proteście SdPl rząd wystąpił do Sejmu o odłożenie pierwszego czytania tych projektów (miały być rozpatrywane przez Sejm 21 lipca), a marszałek Sejmu zgodził się na to.
Sejm zajmie się też nowelizacją ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Projekt przewiduje m.in ujednolicenie terminu obowiązywania kwoty najniższej emerytury przyjmowanej dla celów przyznawania dodatku mieszkaniowego oraz uściślenie definicji gospodarstwa domowego.
Posłowie rozpatrzą również projekt uchwały ustanawiającej 24 marca Narodowym Dniem Życia. Autorzy projektu - posłowie PiS - chcą, by ten dzień służył promocji odpowiedzialności za życie każdego człowieka. Chodzi zwłaszcza o promocję ochrony życia nienarodzonych. Dzień Życia byłby obchodzony w przeddzień Światowego Dnia Świętości Życia, zainicjowanego przez papieża Jana Pawła II.
Sejm zajmie się też rządowym projektem ustawy o finansowaniu nauki. Propozycja zakłada likwidację Komitetu Badań Naukowych i utworzenie Rady Nauki jako organu opiniodawczo-doradczego ministra właściwego do spraw nauki w sprawach merytorycznych.