Trwa ładowanie...

Koniec ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, wraca aleja Armii Ludowej. Prezydent Trzaskowski poszuka nowego miejsca dla patrona

Mieszkańcy Warszawy nie będą już przejeżdżać przez ulicę Lecha Kaczyńskiego. W jej miejsce wróciła Aleja Armii Ludowej. Jednak prezydent stolicy Rafał Trzaskowski będzie chciał znaleźć nowe miejsce dla patrona.

Koniec ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, wraca aleja Armii Ludowej. Prezydent Trzaskowski poszuka nowego miejsca dla patronaŹródło: Twitter
d2w0cnz
d2w0cnz

Dekomunizacja ulic. PO zaskarżyła decyzję wojewody. Koniec ulicy Lecha Kaczyńskiego

Nadanie jednej z warszawskich ulic imienia Lecha Kaczyńskiego to decyzja związana z dekomunizacją ulic. Tablice z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego zostały zamontowane w połowie marca ubiegłego roku. Stało się cztery miesiące po tym, jak w listopadzie 2017 roku wojewoda mazowiecki wydał zarządzenie o zmianie nazw 47 stołecznych ulic.

Rada Warszawy zdecydowała, że zaskarży do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) 47 zarządzeń o zmianie nazw ulic. Radni PO argumentowali, że wojewoda wykorzystał ustawę do celów politycznych i nie konsultował zmian z mieszkańcami, a ustawa dekomunizacyjna narusza konstytucję. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną samorządy miały czas na wprowadzenie zmian do 2 września 2017.

Koniec ulicy Lecha Kaczyńskiego. To efekt decyzji sądu

Na początku grudnia minionego roku NSA zdecydował, że uchyli zarządzenie wojewody mazowieckiego o zmianie alei Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Tego samego dnia zapadły też wyroki w sprawie 43 innych warszawskich ulic.

- „Wojewoda nie uzasadnił odpowiednio swych zarządzeń: nie dokonał stosownej wykładni aktu prawnego i analizy, tylko ograniczył się do krótkich notek biograficznych. Zastrzeżenie budziło też zbiorcze i lakoniczne potraktowanie kilkudziesięciu patronów” – uzasadnia wyrok NSA.

d2w0cnz

Rafał Trzaskowski poszuka nowego miejsca na ulicę Lecha Kaczyńskiego

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie chciał znaleźć nowe miejsce dla ulicy Lecha Kaczyńskiego. Ma to być gest w kierunku jego zwolenników. Pojawiają się doniesienia, że miałaby się ta ulica znaleźć w pobliżu Muzeum Powstania Warszawskiego.

W porozumieniu z radnymi Trzaskowski wkrótce ma wyjść z inicjatywą nazewniczą w związku z nieudanymi rozstrzygnięciami dekomunizacyjnymi wojewody.

d2w0cnz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w0cnz
Więcej tematów