Trwa ładowanie...
d1h87y8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Koniec monarchii w Nepalu?

Nepalski parlament zatwierdził wniosek o zniesienie monarchii i proklamowanie republiki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koniec monarchii w Nepalu?
(PAP/EPA)
d1h87y8

Ostateczna decyzja o zmianie systemu politycznego zapadnie jednak dopiero po planowanych na kwiecień wyborach do Zgromadzenia Konstytucyjnego, mającego opracować ustawę zasadniczą kraju.

Wniosek, poddany pod głosowanie w ramach porozumienia z dawnymi maoistowskimi rebeliantami, przeszedł większością 270 głosów, przy trzech głosach sprzeciwu, w liczącym 330 miejsc parlamencie.

Władze poinformowały, że pozbawiony władzy król Gyanendra będzie mógł mieszkać w pałacu w Katmandu do czasu wyborów do konstytuanty.

d1h87y8

W niedzielę wszystkie siedem partii politycznych podpisało porozumienie dotyczące zniesienia monarchii i proklamowania republiki. Podpisany 23-punktowy dokument przewiduje też m.in. przeprowadzenie w przyszłym roku bezpośrednich wyborów do nowego parlamentu, który ma zostać powiększony do 601 deputowanych.

Porozumienie umożliwia rozwiązanie kryzysu politycznego, do jakiego doszło w Nepalu we wrześniu, gdy dawni maoistowscy rebelianci zrezygnowali z udziału w tymczasowym rządzie w związku z brakiem porozumienia w kwestii przyszłości nepalskiej monarchii. Opuszczenie rządu przez maoistów zostało odebrane jako poważny cios dla procesów pokojowych w Nepalu.

W listopadzie 2006 roku rząd Nepalu i maoistowscy rebelianci podpisali historyczne porozumienie pokojowe, formalnie kończąc 10- letnią wojnę domową, która spowodowała w tym kraju śmierć ponad 13 tys. ludzi. Tysiące byłych rebeliantów, którzy oddali broń, przebywa w obozach monitorowanych przez ONZ.

d1h87y8

Podziel się opinią

Share

d1h87y8

d1h87y8
Więcej tematów