Trwa ładowanie...

Koniec monarchii w Nepalu?

Nepalski parlament zatwierdził wniosek o zniesienie monarchii i proklamowanie republiki.
Share
Koniec monarchii w Nepalu?
Źródło: PAP/EPA
d4as7fp

Ostateczna decyzja o zmianie systemu politycznego zapadnie jednak dopiero po planowanych na kwiecień wyborach do Zgromadzenia Konstytucyjnego, mającego opracować ustawę zasadniczą kraju.

Wniosek, poddany pod głosowanie w ramach porozumienia z dawnymi maoistowskimi rebeliantami, przeszedł większością 270 głosów, przy trzech głosach sprzeciwu, w liczącym 330 miejsc parlamencie.

Władze poinformowały, że pozbawiony władzy król Gyanendra będzie mógł mieszkać w pałacu w Katmandu do czasu wyborów do konstytuanty.

d4as7fp

W niedzielę wszystkie siedem partii politycznych podpisało porozumienie dotyczące zniesienia monarchii i proklamowania republiki. Podpisany 23-punktowy dokument przewiduje też m.in. przeprowadzenie w przyszłym roku bezpośrednich wyborów do nowego parlamentu, który ma zostać powiększony do 601 deputowanych.

Porozumienie umożliwia rozwiązanie kryzysu politycznego, do jakiego doszło w Nepalu we wrześniu, gdy dawni maoistowscy rebelianci zrezygnowali z udziału w tymczasowym rządzie w związku z brakiem porozumienia w kwestii przyszłości nepalskiej monarchii. Opuszczenie rządu przez maoistów zostało odebrane jako poważny cios dla procesów pokojowych w Nepalu.

W listopadzie 2006 roku rząd Nepalu i maoistowscy rebelianci podpisali historyczne porozumienie pokojowe, formalnie kończąc 10- letnią wojnę domową, która spowodowała w tym kraju śmierć ponad 13 tys. ludzi. Tysiące byłych rebeliantów, którzy oddali broń, przebywa w obozach monitorowanych przez ONZ.

d4as7fp

Podziel się opinią

Share
d4as7fp
d4as7fp
Więcej tematów