Kongres zgodzi się na pomoc militarną dla Polski?
Administracja prezydenta Busha zwróciła
się do Kongresu o przyznanie Polsce pomocy wojskowej w wysokości
20 mln dolarów. Wniosek związany jest z prowadzonymi ze stroną
polską rokowaniami na temat tarczy antyrakietowej - poinformował Associated Press przedstawiciel Departamentu Stanu, który
zastrzegł sobie anonimowość.
03.05.2008 | aktual.: 03.05.2008 04:26
Według wspomnianego funkcjonariusza, wniosek - zawarty w szerszym dokumencie budżetowym - ma na celu spełnienie postulatów Polski, która domaga się pomocy amerykańskiej w unowocześnieniu swoich sił zbrojnych w zamian za zgodę na umieszczenie na swoim terytorium bazy z 10 pociskami przechwytującymi.
Wniosek skierowano do Kongresu w kluczowym momencie przed zapowiedzianą na przyszły tydzień kolejną rundą rozmów na ten temat.
Amerykanie chcą umieścić w Czechach stację radarową a w Polsce bazę pocisków antyrakietowych. Rozmowy z Czechami są prawie zakończone, w przeciwieństwie do rozmów z Polską.
Associated Press podkreśla, że stronie amerykańskiej zależy na osiągnięciu porozumienia przed zakończeniem kadencji prezydenta Busha w styczniu przyszłego roku.
Wysoki rangą przedstawiciel władz amerykańskich powiedział agencji Reutera, że USA będą szukać innego miejsca na elementy swej tarczy antyrakietowej w Europie, jeśli rozmowy z Polską się nie powiodą.
Rosja potępiła projekt jako destabilizujący sytuację militarną i zażądała prawa do stałej obecności swoich obserwatorów w ewentualnych obiektach tarczy w Polsce i Czechach.