ŚwiatKongres USA przedłuży kontrowersyjną Ustawę Patriotyczną?

Kongres USA przedłuży kontrowersyjną Ustawę Patriotyczną?

Obie izby Kongresu USA pracują od kilku dni
nad przedłużeniem Ustawy Patriotycznej (Patriot Act), czyli
uchwalonej bezpośrednio po ataku 11 września 2001 r. ustawy
mającej wzmocnić zabezpieczenia Ameryki przed terroryzmem.

01.03.2006 | aktual.: 01.03.2006 19:50

We wtorek Senat zdecydowaną większością głosów - 69 przeciwko 30 - postanowił zakończyć debatę nad projektem ustawy przedłużającej ważność 16 zapisów Ustawy Patriotycznej, które mają wygasnąć 10 marca. W środę przystąpił do głosowania nad ustawą.

Wielu Demokratów i niektórzy Republikanie starali się wprowadzić poprawki do projektu, które osłabiłyby uprawnienia rządu do inwigilacji obywateli, zwiększone w Ustawie Patriotycznej pod pretekstem groźby terroryzmu.

Chodzi tu głównie o prawo policji do zakładania podsłuchów telefonicznych bez nakazu sądowego, wysyłanie tzw. listów bezpieczeństwa narodowego do różnych instytucji z żądaniem udostępnienia danych osobistych obywateli i o prawo FBI do wglądu w kartoteki osób korzystających z bibliotek publicznych.

Zwolennikom ograniczenia tych uprawnień nie udało się przeforsować odpowiednich poprawek do ustawy. Republikański przewodniczący senackiej Komisji Wymiaru Sprawiedliwości Arlen Specter wezwał do uchwalenia ustawy przedłużającej Akt Patriotyczny.

Izba Reprezentantów ma głosować nad nową ustawą w przyszłym tygodniu. Republikańska większość praktycznie gwarantuje, że będzie ona uchwalona.

Senator Specter nakłania jednak ustawodawców, aby przygotowali wkrótce projekt nowej legislacji, która złagodziłaby obecne postanowienia ustawy antyterrorystycznej. Sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta - powiedział senator.

Specter chce, aby zaostrzono kryteria zakładania podsłuchów telefonicznych, a także aby ograniczono do czterech lat okres używania "listów bezpieczeństwa" - formy nacisku na naruszanie prywatności Amerykanów.

Propozycje senatora napotykają wszakże znaczny opór w Kongresie - jego członkowie wolą na ogół, aby po uchwaleniu nowej wersji Ustawy Patriotycznej nie wracać już do tego tematu w tym roku. Przyczyną są listopadowe wybory do Kongresu, w których nikt nie chce być posądzony, że jest "miękki" w sprawie walki z terroryzmem.

Tomasz Zalewski

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)