Trwa ładowanie...

Kongres popiera decyzję Trumpa ws. ataku na syryjską bazę

Większość amerykańskich kongresmenów uznała przeprowadzony na rozkaz Donalda Trumpa atak odwetowy na syryjską bazę lotniczą za stosowny i uzasadniony. Decyzję prezydenta poparli nawet jego przeciwnicy polityczni z Partii Demokratycznej.

Kongres popiera decyzję Trumpa ws. ataku na syryjską bazęŹródło: PAP/EPA
df5ok55
df5ok55

Uzależniają oni jednak dalsze poparcie ewentualnych poczynań prezydenta wobec Syrii od przedstawienia celów, kompleksowego planu działania i uzyskania od Kongresu autoryzacji do użycia siły militarnej. Eksperci wskazują, że na stanowisko kongresmenów duży wpływ miało oświadczenie prezydenta wydane po przeprowadzeniu odwetowego ataku.

W oświadczeniu nagranym w rezydencji Trumpa na Florydzie prezydent uzasadnił atak "zagrożeniem jakie stanowi broń chemiczna dla żywotnych interesów bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych". Krytykująca często prezydenta przywódczyni demokratycznej mniejszości w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi zdeklarowała, że amerykański atak był "stosowną odpowiedzią na użycie przez reżym (Asada) broni chemicznej".

Również przywódca mniejszości demokratycznej w Senacie Charles Schumer uznał w wydanym w piątek oświadczeniu, że "uświadomienie Asadowi, iż zapłaci cenę za popełnienie takich niewyobrażalnych aktów okrucieństwa było właściwą rzeczą do zrobienia".

Pelosi wezwała jednocześnie republikańskiego przewodniczącego Izby Reprezentantów Paula Ryana, by przerwał rozpoczęte w czwartek wiosenne wakacje Kongresu w celu przeprowadzenia debaty nad upoważnieniem prezydenta do użycia siły. Ryan oświadczył jednak za pośrednictwem swej rzeczniczki, że nie zamierza zwoływać takiej debaty.

df5ok55

Podobne stanowisko zajął przywódca większości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell. - Wydaje mi się, że prezydent Trump miał uzasadnione podstawy aby wydać taki rozkaz - powiedział zapytany, czy prezydent mógł rozkazać zaatakowanie syryjskiej bazy bez upoważnienia Kongresu.

Zapytany przez dziennikarzy, czy zamierza przedłużyć sesję Senatu aby przeprowadzić dyskusję nad upoważnieniem prezydenta do użycia siły, McConnell odpowiedział "nie".

Tylko nieliczni Demokraci i jeszcze mniej Republikanów uważają, że rozkaz Trumpa o zaatakowaniu syryjskiej bazy był nielegalny ponieważ został wydany bez upoważnienia Kongresu.

- Prawne uzasadnienie tego ataku było prawie żadne - powiedział w rozmowie z dziennikarzami demokratyczny senator ze stanu Connecticut Richard Blumenthal. Wskazał, że w ostatnim czasie polityka administracji USA wobec Syrii była "niekonsekwentna" czego przykładem może być wypowiedź rzecznika Białego Domu, który zaledwie kilka dni temu stwierdził, że "Asad prawdopodobnie pozostanie u władzy".

df5ok55
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df5ok55
Więcej tematów