Kongres Kina Europejskiego w Warszawie
Z udziałem ministra kultury Andrzeja Celińskiego oraz wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Cartherine Lalumiere rozpoczął się w sobotę w Warszawie dwudniowy Kongres Kina Europejskiego.
Podczas międzynarodowego spotkania filmowców, polityków, ludzi nauki, sztuki i mediów rozpatrywane są perspektywy integracji z Unią Europejską i jej wpływu na twórczość audiowizualną. Podczas kongresu będzie uchwalona, a następnie rozpowszechniana w prasie europejskiej deklaracja, która - według SFP - przyjmie nazwę "Deklaracji Warszawskiej".
Otwierając kongres minister Celiński zaznaczył, że bieżący rok jest w Polsce "bardzo trudny" dla kinematografii. Złożył się na to - według ministra - m.in. kryzys finansów publicznych. Celiński zapowiedział radykalne zmiany systemowe w zakresie finansowania produkcji filmowej. Powiedział, że za dwa do trzech tygodni przedstawi projekt nowej ustawy o kinematografii.
Według ministra, państwo powinno w zakresie kinematografii wspierać m.in. powstawanie debiutów filmowych i drugich filmów, dokumentów, filmów animowanych, a także chronić filmowe dziedzictwo kulturowe.
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Catherine Lalumiere podkreśliła, że ogromną wagę ma uświadomienie sobie istotności kultury i różnorodności kulturowej w dobie jednoczenia się Europy. Jej zdaniem uznanie, że kultura i różnorodność kulturowa są sprawami pierwszej wagi może zapewnić równowagę społeczeństwa, pokój i stabilność. (jask)