Trwa ładowanie...
iran
Magdalena Raducha
09-01-2020 11:49

Konflikt USA-Iran. Polak poleciał do Teheranu. Z ust Irańczyków nieustannie słyszy słowo "wojna"

- Nigdy nie myślałem, że odczuję na własnej skórze jak to jest, kiedy mówią, że będzie wojna - mówi nam Paweł Król, który jest teraz w stolicy Iranu, Teheranie. Rozmawiając z Irańczykami czuje u nich lęk i strach przed tym, co może nadejść.

Konflikt USA-Iran. Polak poleciał do Teheranu. Z ust Irańczyków nieustannie słyszy słowo "wojna"Źródło: Archiwum prywatne
d2p6onv
d2p6onv

Konflikt na linii USA-Iran eskaluje. Iran wystrzelił w środę pociski w kierunku dwóch amerykańskich baz w Iraku. Jak podały irańskie media, był to odwet za zabicie w zeszłym tygodniu w ataku sił USA wpływowego irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

W podobnym czasie doszło do katastrofy samolotu w Teheranie. Wkrótce po starcie z lotniska rozbił się Boeing 737 Ukraine International Airlines. Zginęło 176 osób. Przyczyna tej katastrofy nie jest znana - media i eksperci zastanawiali się, czy wydarzenie mogło mieć związek z konfliktem na linii USA-Iran.

W czwartek doszło do kolejnej tragedii. Co najmniej 19 osób zginęło, a 24 zostały ranne w wypadku autokaru, który runął w przepaść w północnym Iranie. Przyczyną wypadku miała być awaria hamulców pojazdu.

Iran. Na ustach mieszkańców słowo "wojna"

Paweł Król jest autorem strony "Dariusz i Szecherezada" poświęconej odkrywaniu Iranu przed Polakami. Ma tam wielu bliskich znajomych. Gdy w Teheranie doszło do zabójstwa Sulejmaniego, udał się na miejsce. Od tego momentu w jego rozmowach z Irańczykami pojawia się słowo "wojna". - Już wtedy czuli, a właściwie byli pewni, że Iran się zemści. Zresztą śmierć Sulejmaniego bardzo zjednoczyła naród. To typowo irańskie, Irańczycy są bardzo emocjonalni. Zdjęcia generała to teraz stały element krajobrazu - mówi nam Paweł.

d2p6onv

- Nigdy nie myślałem, że odczuję na własnej skórze jak to jest, kiedy mówią, że będzie wojna. Chodzę ulicami, mijam rozchichotane dziewczyny w pofarbowanych włosach pod chustami, sprzedawców o do cna zdartych głosach powtarzających swoje hasła jak mantry, zabieganych mężczyzn w garniturach z telefonami przy uchu, nobliwe matrony powiewające czadorami - i bardziej czuję, niż wiem, że to wszystko może wkrótce przestać istnieć - opowiada.

Przyznaje jednocześnie, że w miejscach publicznych nie zauważył paniki. - Życie toczy się dalej. Inaczej to wygląda, kiedy rozmawia się z Irańczykami. W tych rozmowach pojawia się stres i lęk. Ludzie, którzy wcześniej nie interesowali się polityką, teraz cały czas o niej rozmawiają. Niektórzy próbują analizować sytuację i przekonują, że wojny nie będzie. Inni obawiają się, że może do niej dojść. I że może wybuchnąć ot tak, przez przypadek, w każdej chwili - dodaje.

Iran. Paweł usłyszał: "Przykro mi, że teraz musisz tu być"

Jego zdaniem najbardziej boją się młodzi. - Mój znajomy skończył biologię i przeraża go myśl o wysłaniu do wojska. To oznacza koniec marzeń o emigracji. A w metrze usłyszałem, jak kobiety mówiły do siebie: "Dlaczego USA tak nas od lat torturują, niech wreszcie zaatakują i z tym skończą". Zaczynają się już pierwsze ruchy na wypadek, gdyby miało się coś stać. Ludzie rezerwują autokary, chcą uciekać do Turcji - wyznaje Paweł.

Polak nie chce jeszcze wracać do kraju. - Pracownik punktu wymiany walut powiedział mi: "cholernie mi przykro, że teraz musisz tu być kolego". Ale jeśli będzie wojna, to ja tu zostanę. Chcę się upewnić, że z moimi bliskimi wszystko będzie w porządku. Nie obawiam się o swoje bezpieczeństwo na miejscu, bo wiem, że Irańczycy to wspaniali ludzie. Obawiam się tylko, co się wydarzy, jeśli Stany Zjednoczone faktycznie rozpoczną naloty - podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2p6onv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p6onv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj