Trwa ładowanie...

Konflikt na Ukrainie. Minister obrony Stepan Połtorak: 1 września w Donbasie wstrzymano walki

• O przerwanie ognia apelował wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko

• Inicjatywa zawieszenia broni uzyskała poparcie Niemiec i Francji

• Od północy nie było ani jednego ostrzału - powiedział minister obrony

Konflikt na Ukrainie. Minister obrony Stepan Połtorak: 1 września w Donbasie wstrzymano walkiŹródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
d1jtlln

Od 1 września zostały wstrzymane walki w strefie konfliktu z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy - oświadczył ukraiński minister obrony Stepan Połtorak. O przerwanie ognia apelował wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

- Dziś rano byłem przyjemnie zaskoczony stanem na godzinę 9 (godz. 8 w Polsce), bo poczynając od północy nie było ani jednego ostrzału. Mam nadzieję, że taka sytuacja utrzyma się dłużej - powiedział dziennikarzom.

Połtorak zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach sytuacja na froncie była bardzo trudna i często dochodziło do prowokacji - pisze agencja Interfax-Ukraina. - Wczoraj odnotowaliśmy, że terrorystyczne ugrupowanie z rejonu lotniska (w Doniecku) ostrzeliwało zamieszkane dzielnice Doniecka, o co oskarżono nas - podkreślił minister.

d1jtlln

Ocenił także, że manewry, prowadzone przez Rosję u granic Ukrainy, są niebezpieczne i - jak się wyraził - "prowokacyjne". - Siły zbrojne Ukrainy reagują na to, przygotowują się i obserwują sytuację. Ukraińska armia jest dziś, w porównaniu z 2014 rokiem, zupełnie inna. Doskonale rozumiemy, przed jakimi wyzwaniami stoimy - powiedział Połtorak.

Prezydent Poroszenko oświadczył, że ukraińska inicjatywa zawieszenia broni od 1 września uzyskała poparcie dwóch państw tzw. formatu normandzkiego - Niemiec i Francji. - 26 sierpnia, na moje polecenie moi przedstawiciele w trójstronnej grupie kontaktowej (w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy) wystąpili z inicjatywą wstrzymania ognia od 1 września. Dziś nasi partnerzy z Francji i Niemiec poparli inicjatywę Ukrainy i teraz czekamy wszyscy na odpowiedź jednego człowieka, (prezydenta Rosji Władimira) Putina, który ponosi odpowiedzialność za agresję - powiedział prezydent Ukrainy.

Jak zaznaczył Poroszenko, pokój w Donbasie zależy wyłącznie od Rosji. Powtórzył też, że powinna ona wycofać z Ukrainy swoich żołnierzy i broń oraz zapewnić misji OBWE swobodny dostęp do wszystkich miejsc na linii starć, a także uwolnić jeńców.

d1jtlln
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jtlln
Więcej tematów