Konfiskata auta za jazdę pod wpływem alkoholu? Rząd przyjął nowe przepisy
Sejm, podczas odbywającego się 16 listopada posiedzenia, odrzucił senacki sprzeciw dotyczący konfiskaty samochodu kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. Tym samym przepisy trafiły do prezydenta - jeżeli Andrzej Duda podpisze nowelizację, zmienią się zapisy Kodeksu karnego.
Za odrzuceniem senackiego weta opowiedziało się 229 posłów, 206 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja przestawiona przez Ministra Sprawiedliwości ma być elementem walki z pijanymi kierowcami. Jak wskazują statystyki, tylko w pierwszym półroczu 2022 r. pijani kierowcy spowodowali 684 wypadki, w których zginęło 68 osób.
Pijany kierowca straci samochód? Szczegóły nowelizacji
Przyjęte przez Sejm przepisy, zakładają konfiskatę pojazdu kierowcom prowadzącym pojazd w przypadku, gdy zawartość alkoholu w ich krwi wynosi co najmniej 1,5 promila. Jeżeli kierujący pojazdem spowoduje wypadek, próg ten obniża się do 0,5 promila. Konfiskata samochodu będzie mogła być także zastosowana w przypadku kierowców, którzy po raz kolejny wsiedli za kółko pod wpływem alkoholu.
Nowelizacja wprowadziłaby także większy wymiar kar dla pijanych kierowców za spowodowanie poważnego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci ofiary, prowadzący pojazd będzie mógł być skazany na 16 lat więzienia. Dotychczasowy, maksymalny wymiar kary wynosił 12 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Impreza na ekspresówce w Puławach. Pił w trakcie jazdy, był poszukiwany
Konfiskata pojazdu za jazdę po pijaku. Co stanie się z samochodem?
Zgodnie z nowelizacją, samochód zostanie przejęty przez policję na okres do 7 dni. Po tym czasie, prokurator orzeknie zabezpieczenie pojazdu, a sąd obligatoryjnie ogłosi przepadek mienia. Jak wskazują przepisy, w szczególnych okolicznościach sędziowie będą mogli odstąpić od orzeczenia.
Jeżeli samochód prowadzony przez pijanego kierowcę nie jest jego własnością, sędziowie mają orzekać przepadek równowartości pojazdu, określonej w polisie ubezpieczeniowej lub na podstawie średniej wartości rynkowej auta. W przypadku prowadzenia pod wpływem alkoholu samochodu służbowego, sąd ma orzekać nawiązkę.
Utrata auta za jazdę po alkoholu. Od kiedy?
Reforma Kodeksu karnego przedstawiona przez Ministerstwo Sprawiedliwości czeka obecnie na prezydencki podpis. Oprócz zmian dotyczących pijanych kierowców, przewiduje m.in. zwiększenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych, wprowadzenie elastycznego wymiaru kar czy kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Jeżeli nowelizacja zostanie przyjęta, większość jej przepisów wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od czasu ich ogłoszenia.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.