Trwa ładowanie...

Pijany kierowca straci swoje auto? Jest zapowiedź

- To nie jest tak, że ktoś jeździ bentleyem, a jak chce się napić zostawi go w garażu. Pijani kierowcy tak nie kalkulują. Po prostu - piją i jadą. Gdyby kalkulowali, myśleli, nie wsiedliby nietrzeźwi za kierownicę i nie dochodziłoby do takich wypadków. Ale nie myślą racjonalnie, mają nadzieję, że im się uda. Dlatego trzeba zabierać im pojazdy - zapowiedział Marcin Warchoł. Wkrótce Sejm może przyjąć projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie.

Share
Pijany kierowca straci swoje auto? Jest zapowiedź
Pijany kierowca straci swoje auto? Jest zapowiedź Źródło: Materiały WP, fot: Adobe
d3ww95m

Jeszcze w tym roku Sejm może przyjąć projekt nowelizacji przepisów w ustawie "Prawo o ruchu drogowym", na mocy których pijani kierowcy będą tracić swoje auta. Do sprawy odniósł się w wywiadzie z Polską Agencją Prasową sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł.

Jak zapewnił, projekt "jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych".

- Jesteśmy po pierwszym tygodniu tych uzgodnień. Za tydzień będzie podsumowanie. Następnie trafi on na komitet stały i pod obrady Rady Ministrów. Mam nadzieję, że stanie się to jeszcze w październiku, a Sejm przyjmie go do końca roku - powiedział.

d3ww95m

Zobacz też: Stanowcza reakcja na wpis szefa "Wiadomości". Posłanka użyła dobitnego porównania

Warchoł przypomniał, że tylko pierwszym półroczu tego roku pijani kierowcy spowodowali 684 wypadki, w których zginęło 68 osób.

- To oznacza, że ktoś stracił matkę, ojca, dziecko, przyjaciół. To są życiowe tragedie, które dotknęły setki osób. To przerwane życia, tragedie całych rodzin. 841 osób zostało rannych. Część z nich być może już nigdy nie stanie na własnych nogach, będą jeździć na wózku, czeka ich dożywotnie cierpienie - stwierdził.

d3ww95m

Jak przekonywał, pijani kierowcy powinni ponosić surowe kary za swoje zachowanie.

- Już 15 lat temu Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wprowadził konfiskatę pojazdów pijanych kierowców, ale Sąd Najwyższy to zablokował. Teraz temat wrócił po tragicznym wypadku 3 lipca pod Stalową Wolą, (...) w jego rezultacie zostały osierocone małe dzieci. Zdjęcie strażaka niosącego na rękach małego chłopca, który jeszcze nie wie, że został sierotą, wciąż mamy wszyscy przed oczyma. Uważam, że ludziom, którzy piją i jadą, należy zabierać pojazdy - dodał.

Co z pojazdami w leasingu?

Polityk odniósł się także do przypadków, kiedy pojazd pijanego kierowcy będzie leasingowany, lub należy do kogoś innego. Jak przekonywał, są to aspekty uwzględnione w projekcie.

- Nie może być tak, aby sprawcom, którzy jeżdżą samochodem będącym własnością kogoś innego, uszło to na sucho. Nie możemy też karać osób trzecich, np. matki, która pożyczyła auto synowi, a on wsiadł za kierownicę na podwójnym gazie - przyznał.

d3ww95m

Warchoł tłumaczył, że równowartość pojazdu zostanie wyliczona poprzez szacunkowe dane, którymi dysponują ubezpieczyciele. Jak sprecyzował, pod uwagę będzie oczywiście brana wartość auta przed zdarzeniem.

Pijany kierowca zapłaci rentę?

Sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości zapowiedział też inne zmiany, które być może czekają na pijanych kierowców. Oprócz zabrania pojazdu, zwiększyć mają się kary dla sprawców wypadków. Dodatkowo, mogą oni zapłacić kary ofiarom i ich rodzinom.

- Dziś dla takich sprawców jest kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności, niezależnie od tego, czy ktoś powodując wypadek doprowadza do ciężkich obrażeń ciała, czy też śmierci. A przecież jest różnica. Dlatego chcemy to zróżnicować i w przypadku ciężkich obrażeń ciała ustawić najniższy poziom kary na trzech latach, natomiast w przypadku śmierci będzie to pięć lat - a więc dwa i pół razy surowiej, niż dziś. Chcemy także, aby sprawcy wypadków, w których są ofiary, płacili im, albo ich bliskim renty. Tak, jak w przypadku tych osieroconych dzieci, o których już wspominałem - żeby miały zabezpieczenie - powiedział Warchoł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ww95m

Podziel się opinią

Share
d3ww95m
d3ww95m
Więcej tematów