PolskaKonferencja w Zabrzu. Karta bezpieczeństwa chorego zmniejsza ryzyko zgonów i powikłań

Konferencja w Zabrzu. Karta bezpieczeństwa chorego zmniejsza ryzyko zgonów i powikłań

Okołozabiegowa karta bezpieczeństwa chorego, gdzie personel medyczny odnotowuje wszystkie działania przy pacjencie, zmniejsza o jedną trzecią ryzyko zgonów i powikłań - podano podczas konferencji z udziałem ministra zdrowia Mariana Zembali w Zabrzu.

Konferencja w Zabrzu. Karta bezpieczeństwa chorego zmniejsza ryzyko zgonów i powikłań
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

10.07.2015 | aktual.: 10.07.2015 14:49

Kartę, zwaną z angielska "checklist", stosuje już obecnie wiele szpitali w Polsce. Szef resortu zdrowia prof. Marian Zembala zapowiada wprowadzenie karty jako standardu w medycynie zabiegowej w Polsce od września tego roku. Wcześniej jako konsultant krajowy w kardiochirurgii zlecił wdrożenie jej we wszystkich oddziałach kardiochirurgii w Polsce.

W karcie notuje się np., czy pacjent jest na czczo, czy oddał mocz, czy sam zaznaczył flamastrem kończynę, która ma być operowana, kiedy zdjęto mu opatrunek. O jej zaletach mówiono podczas czwartkowej wizyty ministra w Zabrzu w ramach cyklu "Polaków zdrowia portret własny 2015".

- To siatka bezpieczeństwa, która wyłapuje problemy. Łączy wszystkie protokoły, kładzie nacisk na pracę zespołową, minimalizuje utratę informacji, bo przecież robiąc coś 20 razy dziennie, 100 razy w tygodniu, łatwo o czymś zapomnieć - powiedział dr Wojciech Karolak z Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Barbara Kutryba z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przedstawiła dane Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika, że opracowanie i stosowanie kart sprawdzających procedury wykonane przed, w trakcie i tuż po zabiegach operacyjnych zredukowało o jedną trzecią wskaźnik zgonów i komplikacji we wszystkich badanych szpitalach.

Kutryba podała, że w ankiecie przeprowadzonej wśród personelu 102 polskich szpitali stosujących kartę przeważał pogląd, że to dobre rozwiązanie - 64 proc. ankietowanych wskazało, że to zmniejszyło liczbę powikłań.

- WHO wypracowała kartę nie po to, by stanowiła "magic bullet". Ona nie zastępuje staranności, kompetencji, właściwej organizacji pracy na bloku operacyjnym, dobrego sprzętu. To po prostu jedno z wielu zabezpieczających narzędzi - mówiła Barbara Kutryba.

Mateusz Tajstra ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie lista jest stosowana od kilku lat, ocenił te doświadczenia pozytywnie. Rocznie placówka hospitalizuje ok. 10 tys. pacjentów.

- Zastosowanie checklisty poprawiło wyniki leczenia chorych. Ci, u których ją zastosowaliśmy, istotnie rzadziej mieli powikłania związane z krwawieniami w miejscu wkłucia, które powodują przedłużenie hospitalizacji, dyskomfort chorego - mówił.

Minister Zembala zachęcał kolegów lekarzy do stosowania checklisty. Zapewnił, że po właściwym wdrożeniu i przy dobrej organizacji jej wypełnienie zajmuje zaledwie kilka minut.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)