ŚwiatKonferencja w Bangkoku nt. przeciwdziałania zmianom klimatu

Konferencja w Bangkoku nt. przeciwdziałania zmianom klimatu

Delegaci 161 krajów na konferencji w Bangkoku uzgodnili po pięciu dniach rozmów program prac, które do końca 2009 roku powinny przynieść światowe porozumienie w sprawie ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

Rozmowy w Bangkoku to pierwsze negocjacje w sprawie porozumienia, które ma zastąpić po 2012 roku wygasający Protokół z Kioto. Naukowcy twierdzą, że świat musi ustabilizować w najbliższych 10-15 latach emisje gazów cieplarnianych powodujących ocieplanie się klimatu i zredukować je o połowę do 2050 roku, by zapobiec najgorszym skutkom zmian klimatycznych.

Jak się spodziewano, na spotkaniu w Bangkoku, które poświęcono głównie zarysowaniu mapy drogowej prowadzącej od porozumienia zawartego na Bali w zeszłym roku do spotkania w Kopenhadze w 2009 roku, większego postępu nie osiągnięto.

Pociąg do Kopenhagi wyruszył ze stacji - powiedział sekretarz Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) Yvo de Boer.

Oto główne punkty deklaracji przyjętych przez przedstawicieli państw-sygnatariuszy UNFCCC:

- Państwa-sygnatariusze UNFCCC spotkają się jeszcze trzy razy w 2008 roku. W Niemczech w czerwcu rozmawiać będą o środkach na finansowanie walki z globalnym ocieplaniem się klimatu. Drugie spotkanie, w sierpniu w Ghanie, będzie poświęcone wylesianiu i japońskiej propozycji "podejścia sektorowego", które pozwala oceniać każdy przemysł pod kątem jego zobowiązań na rzecz środowiska. Spotkanie trzecie, podsumowujące, ma się odbyć w grudniu w Polsce.

- W 2009 roku odbędzie się więcej negocjacji - cztery spotkania, które mają trwać łącznie osiem tygodni. Ostatnie z nich - konferencja w Kopenhadze w grudniu 2009 - powinno opracować nowe porozumienie.

- Kraje ocenią sposoby ograniczenia emisji powodowanych przez transport lotniczy i morski, być może w ramach nowego międzynarodowego porozumienia. Sektorów tych Protokół z Kioto nie dotyczył.

- Strony Protokołu z Kioto nadal będą rozwijać system kontroli emisji dwutlenku węgla oparty na handlu emisjami.

- Będą również nadal pracować nad ulepszeniem Mechanizmu Czystego Rozwoju (CDM) - systemu finansowania zielonych technologii w krajach rozwijających się.

Źródło artykułu:PAP
tajlandiakonferencjaklimat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)