Konferencja PKW. "Frekwencja będzie najwyższa w dziejach III RP"
- Wielce prawdopodobne, że frekwencja będzie najwyższa w dziejach III RP - mówił podczas konferencji przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.
- Chciałbym podziękować wyborcom, bo jest wielce prawdopodobne, że frekwencja będzie najwyższa w dziejach III RP - mówił przewodniczący PKW Sylwester Marciniak podczas konferencji prasowej po godzinie 22.
Podkreślił jednak, że PKW nie może podać dokładnych danych dotyczących wysokości frekwencji. - Nie chcemy wprowadzać w błąd, bo dotychczas mamy zatwierdzonych dopiero 60 protokołów obwodowych komisji wyborczych. One nie są reprezentatywne w stosunku do 30 tys. komisji obwodowych. W tym zakresie musimy czekać - powiedział Marciniak.
Przypomniał przy tym, że dotychczas najwyższą frekwencję w wyborach do Sejmu zanotowano w 1989 r. Wyniosła ona wtedy 62,5 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mieszane uzczucia w sztabie PiS. Reakcje komitetów po wynikach wyborów
Przewodniczący PKW podał, że w porównaniu z danymi z godz. 14.00 wzrosła liczba wydarzeń "noszących uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, mianowicie o 43 tego typu zdarzenia, określone w Kodeksie Karnym". Większość z nich, jak wskazał, dotyczyła niszczenia dokumentów wyborczych.
- Doszło też w 17 przypadkach do wyniesienia karty wyborczej; liczba przestępstw związanych z wyborami od ostatniego meldunku 101 przypadków - dodał. Przewodniczący PKW poinformował, że "od początku działań odnotowano 373 wykroczenia". - Chyba wszyscy jesteśmy zgodni, że te wybory jednak przebiegły w sposób niezwykle spokojny - ocenił Sylwester Marciniak.
Przyznał, że do PKW doszły sygnały o problemach z dostępem kart do głosowania. Zapewnił jednak, że każdy z wyborców, który zgłosił się przed godziną 21 do lokalu wyborczego, będzie mógł oddać swój głos.
- Tu chociażby problem Krakowa, gdzie w komisji obwodowej nr. 124 dopisało się z dnia na dzień przeszło 1,5 tys. wyborców - powiedział sędzia.
Odnosząc się do przypadków braku kart do głosowania w niektórych komisjach, podkreślił, że to nie PKW, a okręgowe komisje wyborcze, obwodowe komisje w porozumieniu z władzami samorządowymi powinni na bieżąco reagować w tej sprawie.
Przekazał, że PKW kolejne komunikaty przewiduje dopiero "w godzinach porannych". - Wszystkie protokoły, które będą do nas spływały będą się pojawiały na bieżąco na naszej stronie internetowej - dodano.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rekordowa ilość komisji. "Nigdy wcześniej"