Konferencja bliskowschodnia: szef palestyńskiego MSZ prosi państwa arabskie o bojkot spotkania

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie (13-14 lutego) organizowana jest przez Stany Zjednoczone oraz Polskę. Szef palestyńskiej dyplomacji Rijad al-Maliki poprosił państwa arabskie o zbojkotowanie spotkania lub obniżenie rangi wysyłanej na nie delegacji – podaje PAP.

Konferencja bliskowschodnia: szef palestyńskiego MSZ prosi państwa arabskie o bojkot spotkania
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie: "spisek wymierzony w sprawę palestyńską"

Warszawa jest gospodarzem tegorocznej konferencji dot. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie (13-14 lutego). W spotkaniu ministerialnym wezmą udział m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu. Swoje delegacje zapowiedziały także m.in. Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA).

Szef palestyńskiego MZS, Rijad al-Maliki, ocenił w radiu Voice of Palestine, że jego rodacy uważają warszawską konferencję za "spisek wymierzony w sprawę palestyńską". Poprosił również państwa arabskie o bojkot spotkania lub obniżenie rangi wysyłanej na nie delegacji.

Już w styczniu rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji, Maja Kocijanczicz, poinformowała, że do Warszawy nie przyjedzie Federica Mogherini, która w dniach konferencji będzie przebywała z wcześniej zaplanowaną oficjalną wizytą w Afryce. Udziału w konferencji nie weźmie również Rosja.

Jak informował amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, delegacje zgromadzone na konferencji zwrócą szczególną uwagę na wpływy Iranu w regionie Bliskiego Wschodu. Należy przypomnieć, że Irańczycy, którzy nie zostali zaproszeni na warszawskie spotkanie, niejednokrotnie wypowiadali się bardzo krytycznie o organizowanym szczycie. Ostrzegali również Polskę, że współorganizacja tego wydarzenia może negatywnie wpłynąć na obustronne stosunki dyplomatyczne — podaje PAP.

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie: pierwszy stopień alarmowy Alfa oraz BRAVO-CRP

W związku z organizacją konferencji bliskowschodniej, Prezes Rady Ministrów, wprowadził w Warszawie od poniedziałku (od godz. 0:00), do piątku (do godz. 23:59) pierwszy stopień alarmowy Alfa. Wprowadza się go w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.

Dodatkowo od poniedziałku obowiązuje stopień alarmowy BRAVO-CRP (drugi w czterostopniowej skali dot. bezpieczeństwa teleinformatycznego). Dotyczy on zagrożeń o charakterze terrorystycznym, dotyczących systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub wchodzących w skład infrastruktury krytycznej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)