PolskaKonfederacja i Zieloni z problemami. PKW odrzuciła sprawozdania

Konfederacja i Zieloni z problemami. PKW odrzuciła sprawozdania

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania finansowe Konfederacji i Zielonych za 2019 r. Partie mogą stracić subwencje przysługujące na trzy lata. W przypadku Konfederacji w grę wchodzi prawie 7 milionów złotych.

Konfederacja może stracić subwencję. W grę wchodzi prawie 7 mln złotych
Konfederacja może stracić subwencję. W grę wchodzi prawie 7 mln złotych
Źródło zdjęć: © east news
Karolina Kołodziejczyk

Państwowa Komisja Wyborcza podała, że przewidywana wysokość subwencji przysługującej partiom politycznym w latach 2020-2023 wynosi dla Konfederacji 6,86 mln zł, a dla Zielonych ponad 303 tys. zł.

- W przypadku Zielonych przesłanką było przyjęcie środków od osób, które nie spełniają ustawowych wymogów jako darczyńcy na rzecz partii, chodzi przede wszystkim o miejsce zamieszkania osoby, którą zgodnie z ustawą może być tylko obywatel polski mieszkający stale na terytorium Polski. A partia przyjęła środki od osób niespełniających tych wymogów - powiedział PAP dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krzysztof Lorentz.

Dodał, że z kolei odrzucenie sprawozdania finansowego Konfederacji za 2019 r. jest "bezpośrednią konsekwencją naruszenia, które miało miejsce w czasie kampanii wyborczej do Sejmu i do Senatu".

Koronawirus i nowy superpremier? Bartłomiej Sienkiewicz: rozsypująca się struktura

- Komitet przyjął wartości niepieniężne, których przyjąć nie mógł zgodnie z ustawą, to nie spowodowało odrzucenia sprawozdania komitetu, ponieważ wartość tych przyjętych świadczeń była mniejsza niż 1 proc. przychodów komitetu i w takiej sytuacji Kodeks wyborczy przewiduje, że wskazuje się tylko uchybienia, ale taka usterka w gospodarce finansowej komitetu wyborczego rzutuje również na sprawozdania partii - tłumaczył Lorentz.

Oba ugrupowania pytane o te doniesienia oświadczyły, że zamierzają czekać z odpowiedzią na oficjalne informacje z PKW.

Konfederacja pod lupą. "Polityczny atak"

"Wprost" wziął pod lupę finanse Konfederacji. Zwrócono uwagę na to, że wątpliwości budzi m.in.: promocja polityków ugrupowania w mediach społecznościowych za pośrednictwem profili innych zarejestrowanych komitetów wyborczych (Ruchu Narodowego i partii Wolność/KORWiN). Miało do tej dojść podczas kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu w 2019 roku.

Zgodnie z art. 131. par. 1. kodeksu wyborczego "zabronione jest udzielanie korzyści majątkowych przez jeden komitet wyborczy innemu komitetowi wyborczemu".

Do sprawy odniósł się skarbnik formacji Michał Wawer. Polityk stwierdził, że doniesienia o "nieprawidłowościach w gospodarce finansowej Konfederacji są nieprawdziwe". Dodał, że artykuł "Wprostu" "stanowi czysto polityczny atak wymierzony w Konfederację".

Źródło: PAP/"Wprost"

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (413)