"Kończą się przygotowania do wycofania Polaków z Iraku"
Wraz z końcem marca kończą się przygotowania do wycofania polskiego kontyngentu wojskowego z Iraku - poinformował minister obrony Bogdan Klich.
Początek kwietnia to czas, w którym część naszego sprzętu zostanie przekazana stronie irackiej. Zasadnicze wyzwania będą w czerwcu i lipcu, gdy będziemy przekazywali odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ręce Irakijczyków. Potem we wrześniu nastąpi ewakuacja sprzętu do kraju - powiedział Bogdan Klich.
Według niego, zasadniczy moment wycofania żołnierzy nastąpi pod koniec września i na początku października.
Polski kontyngent wojskowy w Iraku działa od września 2003 roku, kiedy Wielonarodowa Dywizja Centrum-Południe pod polskim dowództwem przejęła od Amerykanów odpowiedzialność za strefę środkowo-południową. Strefa obejmowała wtedy 5 z 18 prowincji Iraku. Polski kontyngent liczył wówczas prawie 2500 żołnierzy, a cała dywizja miała około 9000 żołnierzy z 21 krajów. Obecnie dywizja liczy ok. 2 tys. żołnierzy, poza polskim, w jej skład wchodzą kontyngenty z ośmiu państw.
Od 2003 roku w Iraku zginęło i zmarło - także poza strefą, za którą odpowiada polskie wojsko - 22 żołnierzy, trzech byłych wojskowych zatrudnionych przez zagraniczne firmy ochroniarskie, dwóch dziennikarzy i funkcjonariusz BOR.