koncert
29-03-2008 (20:02)

Koncert "Solidarni z Białorusią" w niedzielę w Warszawie

W niedzielę, 30 marca, o godzinie 18.00 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się koncert "Solidarni z Białorusią". Koncert, organizowany już po raz trzeci przez stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś, Miasto Stołeczne Warszawa i TVP, to największa na świecie akcja poparcia dla demokratycznej opozycji na Białorusi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koncert "Solidarni z Białorusią" w niedzielę w Warszawie
(Inicjatywa Wolna Białoruś)
WP
Podziel się

Galeria

[

Podziel się
WP

]( http://wiadomosci.wp.pl/koncert-solidarni-z-bialorusia-2007-r-6038716018074753g )
Koncert "Solidarni z Białorusią" w 2007 roku

Podziel się
Podziel się

Galeria

[

WP
Podziel się

]( http://wiadomosci.wp.pl/marsz-dla-wolnej-bialorusi-6038675512153217g )
Marsz dla wolnej Białorusi

Podziel się

Koncert "Solidarni z Białorusią" co roku odbywa się około 25 marca, kiedy białoruska opozycja obchodzi zdelegalizowane przez władze święto niepodległości. W ostatni wtorek w Mińsku manifestowało z tej okazji około trzech tysięcy osób, z których ponad setka trafiła do białoruskich więzień za "antypaństwową propagandę".

WP

30 marca chcemy pokazać Białorusinom, że Europa na nich czeka, że mają prawo czuć się Europejczykami, że nie są sami i że ich wspieramy – mówi Magdalena Łopuszyńska z Inicjatywy Wolna Białoruś.

Akcję co roku wspierają znani polscy artyści. Podczas tegorocznego koncertu wystąpią: Justyna Steczkowska, Stanisław Soyka, Aga Zaryan, Maleo Reggae Rockers, Tomek Makowiecki, Kuba Kawalec z zespołu Happysad, Spęty (Lao Che), Hurt. Na scenie pojawią się także znani aktorzy i ludzie kultury, którzy swoją obecnością chcą podkreślić solidarność z Białorusinami. Udział w koncercie wezmą również przedstawiciele białoruskiej sceny rockowej: IQ48, Lavon Wolski (NRM), Zmicier Wajciuszkiewicz, Aleksander Kulinkowicz, Rusia, Pomidoroff.

Tegoroczny koncert to symbol sprzeciwu nie tylko wobec brutalnego postępowania Łukaszenki z opozycją demokratyczną, ale także wobec reżimowej polityki marginalizowania języka białoruskiego. Stąd hasło "Włącz głos dla Białorusi". Demokracja to nie tylko wolne wybory, ale także własny język, święta i prawo do bycia dumnym z własnej kultury narodowej.

Jednym z ostatnich miejsc, w których młodzież białoruska uczy się tych wszystkich wartości jest zdelegalizowane przez władze, mińskie liceum im. Jakuba Kołasa. Szkoła zeszła do podziemia, nadal uczy po białorusku, ale stale boryka się z problemami finansowymi. Jej budynek zamieniony został na sąd i areszt, gdzie kary za swoje dążenia wolnościowe odsiadują między innymi uczniowie szkoły. Podczas koncertu odbędzie się zbiórka pieniędzy na tę szkołę, a jej dyrektor - Uładzimierz Kołas - będzie gościem specjalnym koncertu.

WP

Specjalnie na koncert przyjedzie również Sviatlana Zawadzka, żona Dmitryja Zawadzkiego, zaginionego przed laty niezależnego dziennikarza białoruskiego, która niezłomnie walczy o wolność i demokrację w swoim kraju.

Główna część imprezy transmitowana będzie na żywo przez Program 1 Polskiego Radia, oraz przez TVP Info od godziny 20:30, a jej retransmisję będzie można obejrzeć o 00.15 w TVP 2. Wirtualna Polska również będzie informowała o przebiegu imprezy.

Koncert będzie transmitowany również na Białoruś, za pośrednictwem telewizji Belsat, Europejskiego Radia dla Białorusi i radia Racja.

W zeszłym roku na koncert "Solidarni z Białorusią" przyszło kilkanaście tysięcy osób.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP