Koncern kontra farmer: bitwa o transgeniczny rzepak
Naukowcy i rolnicy obecni na Światowym Forum Społecznym w Bombaju podjęli kampanię w obronie kanadyjskiego farmera, pozwanego do sądu przez amerykański koncern biotechnologiczny Monsanto Co. pod zarzutem, że bezprawnie korzysta z jego chronionych patentem nasion rzepaku.
Agenci Monsanto wykryli na rzepakowych polach Percy'ego Schmeisera zmienioną genetycznie przez koncern odmianę rzepaku. Firma zarzuciła mu, że nasionami opatentowanego przez nią rzepaku obsiewa swe pola, nie uiszczając należnej jej opłaty. 73-letni Schmeiser twierdzi jednak, że zmieniony genetycznie rzepak dostał się na farmę z sąsiednich wielkich gospodarstw i tylko skaził i zrujnował jego uprawy organiczne.
Sprawa dotarła aż do kanadyjskiego sądu najwyższego, który we wtorek miał przez trzy godziny słuchać argumentów stron. Werdyktu można oczekiwać za kilka miesięcy.
W Bombaju około 50 przeciwników upraw zmienionych genetycznie (transgenicznych) z Argentyny, Filipin, Meksyku, Japonii, Kanady i Indii radziło we wtorek nad strategią walki z koncernami biotechnologicznymi.
"Bez względu na to, kto wygra, sprawa ta będzie miała ważne następstwa" - powiedziała Maude Barlow z organizacji Rada Kanadyjczyków. - "Jeśli przegramy, stanie się jasne, że rządy nie mogą już stanowić własnych praw i chronić swoich farmerów".
Decyzja niekorzystna dla Monsanto bardzo podniosłaby na duchu przeciwników biotechnologii.
Wokół Schmeisera już od pewnego czasu skupiają się farmerzy i rolnicy z wielu krajów, przeciwni wprowadzaniu upraw transgenicznych przez firmy biotechnologiczne. Z całego świata napływają do niego przekazy pieniężne na opłacanie obrońców.
Przeciwnicy upraw transgenicznych argumentują, że uzależnią one rolników na całym świecie od kilku wielkich koncernów.
"Sprawa Percy'ego jest klasycznym przykładem tego, jak w miarę nasilania się liberalizacji rolnictwa spółki wielonarodowe mogą zrujnować rolników, wykorzystując swe prawa patentowe" - powiedział Vandana Shiva, indyjski działacz ruchu w obronie bezpiecznej żywności.