PolskaKomu pomaga Szlachetna Paczka?

Komu pomaga Szlachetna Paczka?

• Szlachetna Paczka przygotowała raport o biedzie w Polsce
• 20 proc. rodzin z chorym lub niepełnosprawnym dzieckiem nie ma łazienki
• Ponad połowa rodzin wielodzietnych ma zaciągnięte pożyczki

Komu pomaga Szlachetna Paczka?
Źródło zdjęć: © mat. prasowy | Piotr Barejka

Od początku akcji, czyli od 2001 roku, pomocą objęto prawie 112 tys. rodzin. I na podstawie przeprowadzonych przez wolontariuszy wywiadów stworzono obraz biedy w Polsce. Szlachetna Paczka opublikowała raport jakim osobom pomaga w okresie świąt i skąd biorą się ich problemy.

Szlachetna Paczka wyróżnia kilka przyczyn biedy. Są to: starość i samotność, choroba lub niepełnosprawność w rodzinie, nagłe nieszczęście i samotne wychowywanie dzieci. Biedą zagrożone są też osoby wchodzące w dorosłość po opuszczeniu domów dziecka, albo rozpoczynające samodzielne życie, jak kobiety opuszczające domy samotnych matek. Również rodziny wielodzietne są zagrożone biedą, ale Program 500+ ma zmienić tę sytuację. Jednak po kilku miesiącach jego funkcjonowania trudno określić czy sytuacja życiowa takich rodzin jest lepsza niż w zeszłym roku.

Co trzeci senior korzystający z pomocy Szlachetnej Paczki wydaje na leki i mieszkanie ponad 70 proc. swoich miesięcznych dochodów. A 38 proc. starszych osób ma zaciągnięte pożyczki. Bieda dotyka przede wszystkim tych seniorów, którzy nie mają dzieci i są pozbawieni opieki ze strony rodziny.

Problem biedy wśród dzieci

Ze szczególnie trudną sytuacją zmagają się rodzice wychowujący samotnie dzieci i rodziny dotknięte chorobą lub niepełnosprawnością. W rodzinach bez jednego rodzica najczęstszym problemem jest kupienie ubrań dla dzieci. Aż 15 proc. samotnie wychowujących rodziców nie może kupić ich swoim dzieciom.

W 15 proc. rodzin, gdzie pojawiła się choroba albo niepełnosprawność, dziennie przypada tylko 1,60 zł na osobę. Sytuacji nie poprawia też to, że co trzecia taka rodzina wydaje na leki 15 proc. swoich miesięcznych dochodów. Połowa z nich ma długi, a co piąta nie ma w domu łazienki.

Szlachetna Paczka ma też receptę na wyjście z biedy w takich przypadkach. Wbrew pozorom jest ono banalne. Wolontariusze po wywiadach z potrzebującymi stwierdzili, że pomoc w opiece nad dziećmi spowoduje wyjście z trudnej sytuacji. Dzięki odciążeniu rodziców w wychowywaniu dzieci, ci będą mogli znaleźć pracę na pełen etat albo podnieść swoje kwalifikację i znaleźć lepiej płatne zajęcie.

500+ a Szlachetna Paczka

Od kilku miesięcy rodziny z co najmniej dwójką dzieci są objęte programem 500+ i na razie nie można stwierdzić, czy liczba rodzin wielodzietnych korzystających ze wsparcia Szlachetnej Paczki maleje. 60 proc. z nich ma zaciągnięte pożyczki, a 15 proc. nie ma łazienki. Według raportu, podobnie jak u rodzin dotkniętych chorobą, wystarczyłoby pomóc w wychowywaniu dzieci, a rodzice znaleźliby lepiej płatną pracę.

Jednak już teraz zauważono pozytywne zmiany. Dzięki 500+ rodziny wielodzietne mogą przeznaczyć pieniądze na podniesienie standardu życia, zakup przyborów do szkoły i wysłanie dzieci na wycieczki. A według Szlachetnej Paczki, żeby zapobiegać biedzie warto objąć rodziny wielodzietne edukacją finansową.

Jak pomóc

W raporcie Szlachetnej Paczki zawarto kilka sposobów na wyjście z biedy. Cały raport opublikowano na stronie internetowej Szlachetnej Paczki. Bardzo ważne jest objęcie osób w biedzie wsparciem, ponieważ wykluczenie społeczne utrwala trudną sytuację życiową, a odrzucenie społeczne wpycha takie osoby w błędne koło, z którego bez pomocy z zewnątrz nie są wstanie wyjść. Jak pokazuje raport, największą trudnością dla potrzebujących jest brak płynności finansowej oraz zaradności w zarabianiu i wydawaniu. Dlatego warto wesprzeć rodziny przez edukację w obszarze zarabiania i planowania budżetu.

szlachetna paczkabiedaboże narodzenie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)