PolskaKomorowskiemu ufamy; Kaczyńskiemu nie

Komorowskiemu ufamy; Kaczyńskiemu nie

Liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Bronisław Komorowski; w rankingu nieufności pierwsze miejsce zajmuje nadal szef PiS Jarosław Kaczyński - wynika z najnowszego, listopadowego sondażu CBOS.

Komorowskiemu ufamy; Kaczyńskiemu nie
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

Zaufanie do prezydenta Komorowskiego wyraziło w listopadzie 75% ankietowanych. Drugie miejsce w rankingu zaufania do polityków zajmuje premier Donald Tusk, któremu ufa 54% ankietowanych. Kolejne lokaty zajmują wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak z 51% zaufania oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski z 49%.

45% badanych ma zaufanie do posła SLD Ryszarda Kalisza, a 42% do marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Kolejne miejsca w rankingu zaufania zajmują: b. marszałek Sejmu, obecnie szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna (38%) oraz b. polityk PiS, europoseł Zbigniew Ziobro (36%)

35% ankietowanych ma zaufanie do szefa klubu SLD Leszka Millera, 33% do szefa SLD Grzegorza Napieralskiego. Za nimi znaleźli się szef PiS Jarosław Kaczyński oraz lider Ruchu Palikota Janusz Palikot, którym ufa po 28% ankietowanych.

Według CBOS marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi ufa 26% ankietowanych, ministrowi administracji i cyfryzacji Michałowi Boniemu 25%, ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu również 25% badanych, ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu - 24%, ministrowi kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu - 22%.

Dalsze miejsca w rankingu zaufania zajmują: poseł PiS Antoni Macierewicz - 21% zaufania, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz - 21%, polityk PSL Stanisław Żelichowski - 20%, szef ugrupowania Polska Jest Najważniejsza, europoseł Paweł Kowal - 15%, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak - 11% i wicemarszałek Sejmu, reprezentująca Ruch Palikota, Wanda Nowicka - 7%.

W listopadzie - podobnie jak w poprzednich miesiącach - ranking polityków najczęściej budzących nieufność otwiera Jarosław Kaczyński z 54%. Drugie miejsce na tej liście zajmuje Janusz Palikot, któremu nie ufa 46% respondentów. Na trzecim miejscu jest Antoni Macierewicz z 38% nieufności.

Kolejne lokaty zajmują: Zbigniew Ziobro z 34%, Leszek Miller - 30%, Grzegorz Napieralski - 28%, Donald Tusk - 27%, Ewa Kopacz - 26%, Ryszard Kalisz - 19%, Grzegorz Schetyna - 18%, Mariusz Błaszczak - 16%, Waldemar Pawlak i Radosław Sikorski po 15%. Jacek Rostowski - 13%, Michał Boni i Paweł Kowal po 11%, Bronisław Komorowski i Wanda Nowicka po 9%, Bartosz Arłukowicz - 8%, Marek Sawicki i Bogdan Borusewicz po 7%, Stanisław Żelichowski - 5%, Bogdan Zdrojewski - 3%.

Z sondażu wynika, że w porównaniu do października, najwięcej stracili: Grzegorz Napieralski, zaufanie do którego spadło w ciągu miesiąca o 12 punktów proc. a nieufność zwiększyła o 6 punktów proc. oraz Janusz Palikot - w listopadzie ufa mu o 8 punktów proc. mniej, a nie ufa o 10 punktów proc. więcej respondentów.

W listopadzie, po dłuższej przerwie, powrócili do rankingu Zbigniew Ziobro i Leszek Miller. CBOS podał, że obecne notowania Ziobry okazały się lepsze od ostatnio rejestrowanych - z grudnia 2010 r. Korzystna zmiana - zaznacza CBOS - wyraża się nie tyle wzrostem zaufania (o 3 punkty proc. więcej w listopadzie 2011 niż w grudniu 2010 r.), ile spadkiem opinii negatywnych - o 8 punktów proc.

Natomiast w przypadku Millera, ostatnie badanie pochodziło z października 2004 r. już po ustąpieniu przez niego z funkcji premiera i głośnych aferach (Rywina i starachowickiej) - wtedy ufało mu 15% badanych a nie ufało 65%. Obecnie, po siedmiu latach, trochę częściej polityk ten budzi wśród Polaków zaufanie (35%) niż nieufność (30%).

Badanie przeprowadzono w dniach 4-13 listopada na liczącej 969 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (439)