PolskaKomorowski wytacza działa przeciw powodziom w Polsce

Komorowski wytacza działa przeciw powodziom w Polsce

Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Bronisław Komorowski złożył w sejmie projekt specustawy, która ma uprościć i przyspieszyć wykup gruntów pod inwestycje przeciwpowodziowe, takie jak wały, poldery, czy zbiorniki retencyjne.

Komorowski wytacza działa przeciw powodziom w Polsce
Źródło zdjęć: © AP | Alik Keplicz

Projekt ustawy, jak czytamy w jej uzasadnieniu, ma służyć efektywnej realizacji zadań w zakresie realizacji inwestycji przeciwpowodziowych przy wykorzystaniu uzyskanych na ten cel środków finansowych z Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych.

Obecne przepisy przewidują dwu- lub trzyetapowy proces lokalizacji i nabywania nieruchomości na cele inwestycji przeciwpowodziowych. Pierwszym etapem jest wydanie przez właściwy organ decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Drugi etap to proces negocjacji z właścicielami nieruchomości, a w sytuacji, gdy nie przynoszą one skutków, prawo przewiduje ich wywłaszczenie. Następnie wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę.

Projekt specustawy proponuje połączenie tych etapów oraz objęcie procesu lokalizacji, wywłaszczania oraz zatwierdzania projektu budowlanego jedną decyzją. Natomiast wysokość odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości ma być ustalana w drodze negocjacji lub odrębnej decyzji.

Budowle przeciwpowodziowe, o których mowa w projekcie ustawy to - np. tzw. kanały ulgi, poldery przeciwpowodziowe, zbiorniki retencyjne posiadające rezerwę powodziową, suche zbiorniki przeciwpowodziowe, wały przeciwpowodziowe oraz wrota przeciwpowodziowe i przeciwsztormowe. Inwestorem tych budowli, zgodnie z projektem, mają być dyrektorzy regionalnego zarządu gospodarki wodnej, marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz, prezydent miasta lub partner prywatny w rozumieniu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Ponadto projektowana ustawa rozszerza zakres kompetencji wojewody w sprawach dotyczących m.in. wydawania pozwoleń na realizacje inwestycji przeciwpowodziowych oraz ustalania wysokości odszkodowań za wywłaszczenie.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że doświadczenia ostatnich powodzi dowodzą, iż konieczne jest zabezpieczenie kraju i obywateli przed skutkami powodzi, a skuteczne i szybkie wykonanie przez państwo planów przeciwpowodziowych wymaga skrócenia postępowania administracyjnego i konsolidacji wymaganych obecnie odrębnie decyzji. Zaś według autorów projektu, planowane ograniczenia praw własności obywateli rekompensowane być mają słusznym odszkodowaniem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (571)