Trwa ładowanie...
d39gu2u

Komorowski udał się z sołtysami na... pielgrzymkę

Prezydent RP Bronisław Komorowski uczestniczy w spotkaniu sołtysów "Wieś Polska" w Licheniu Starym (woj. wielkopolskie). Odbywa się ono w ramach 19. Krajowej Pielgrzymki Sołtysów i Środowisk Wiejskich do miejscowego Sanktuarium Maryjnego. - Sołtys jest najbardziej naturalnym liderem lokalnym, od niego zależy kształtowanie ambicji, aspiracji i uruchamianie aktywności obywatelskiej - powiedział w Licheniu prezydent Bronisław Komorowski.
Share
d39gu2u

- Ludzie polskiej wsi są ogromnym atutem. Wśród nich trzeba wskazać na tych, którzy z natury swojej, ale także z natury demokratycznego wyboru są zawsze liderami. Wskazać trzeba na aktywność obywatelską. Podstawową formą tej aktywności jest właśnie sołtys - powiedział prezydent.

Nawiązał do istniejącego od trzech lat funduszu sołeckiego, który - według prezydenta - jest nie tylko szansą na zbudowanie aktywności, ale także jest jej probierzem. Podkreślił, że do tej pory z funduszu sołeckiego i możliwości, jakie on daje, skorzystało 51% sołectw. - Pod tym względem jesteśmy w połowie drogi - ocenił.

Zdaniem prezydenta warto się zastanowić, dlaczego połowa środowisk wiejskich nie skorzystała z takiej możliwości, "korzystając z tego środowiska ludzi aktywnych, którzy chcą łapać szansę".

d39gu2u

Prezydent poinformował, że od dawna myśli się, aby w ogóle sołectwo uczynić podstawowym, najniższym szczeblem samorządu polskiego. - To nie jest łatwe. Chcemy w ustawie zapisać coś, co będzie mogło wspierać aktywność ludzką, obywatelską. To jest szansa na to, by aktywni sołtysi, skupiając aktywnych obywateli, mieli realny wpływ, także na to, co się dzieje w wymiarze gminnym - mówił Komorowski.

W południe prezydent będzie uczestniczył we mszy św., celebrowanej w bazylice przez ordynariusza diecezji włocławskiej bp Wiesława Meringa. Po zakończeniu uroczystości w bazylice, planowane jest kolejne wystąpienie prezydenta.

Sołtysi dyskutują od soboty o sprawach związanych z dobrym rządzeniem, o sprawach społecznych i gospodarczych dotyczących wsi oraz o kulturze i tradycji. Zamierzają przedstawić prezydentowi wnioski z dwudniowego spotkania. Planowane jest też wystąpienie prezydenta.

Prezydent uczestniczy w pielgrzymce sołtysów po raz drugi. W ubiegłym roku, odwiedził Licheń jako pełniący obowiązki prezydenta i marszałek sejmu.

d39gu2u

Podziel się opinią

Share
d39gu2u
d39gu2u
Więcej tematów