Komorowski: termin wyborów zgodny z interesem państwa
Chcę wyznaczyć termin wyborów prezydenckich po konsultacji z prezydentem i premierem, by nie był kwestionowany z punktu interesu państwa - zadeklarował marszałek sejmu Bronisław Komorowski.
Komorowski odniósł się w ten sposób opinii kandydata na prezydenta Andrzeja Olechowskiego, który ocenił, że powinien on określić termin wyborów prezydenckich zanim zapadnie rozstrzygnięcie czy będzie w nich kandydatem PO. Według Olechowskiego, dzięki takiemu rozwiązaniu nikt nie mógłby zarzucić Komorowskiemu, że ułożył termin wyborów "pod siebie".
Komorowski przypomniał, że podczas podejmowania decyzji o wyborach marszałek sejmu "ma związane ręce" Konstytucją oraz ustawą o wyborze prezydenta.
- Będę musiał ogłosić decyzję o terminie wyborów między 23 maja a 23 czerwca, odpowiednio wcześnie przed terminem samych wyborów prezydenckich, a i wybory prezydenckie mogą być przesuwane w stosunkowo niewielkim obszarze czasu - we wrześniu i październiku - wskazał.
- Z mocy regulacji prawnej data wyborów będzie wyznaczona od 23 maja. Ale chciałbym to zrobić po konsultacjach z panem prezydentem i panem premierem, dlatego że terminy wyborów powinny być w stopniu maksymalnie możliwym - nie w pełni da to się zapewnić - wpasowane w inne poważne plany władzy państwa polskiego, by nie burzyć ewentualnie jakichś ważnych przedsięwzięć - zaznaczył Komorowski.
- To się powinno udać zrobić - wyznaczyć termin taki, który nie będzie kwestionowany z punktu interesu państwa polskiego - dodał.
Olechowski powiedział, że nie podoba mu się, że jeden z konkurentów w wyborach prezydenckich ma wpływ na reguły gry. - Widziałbym wyjście takie, żeby pan Komorowski dzisiaj ogłosił, kiedy będą wybory - wskazał kandydat na prezydenta, popierany przez Stronnictwo Demokratyczne. Choć zaznaczył, że marszałek sejmu nie może tego zrobić formalnie, ale może przynajmniej określić termin. - Potwierdzi to, kiedy przyjdzie na to czas - podkreślił.
Art. 128 ust. 2 Konstytucji wskazuje, że wybory głowy państwa zarządza marszałek sejmu na dzień, który przypada nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. Zgodnie z art. 76b ust.1 ustawy, kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia postanowienia marszałka sejmu o wyborach.