PolskaKomorowski podpisał kolejną nowelizację ustawy o IPN

Komorowski podpisał kolejną nowelizację ustawy o IPN

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która reguluje kwestię następcy prezesa IPN.

Komorowski podpisał kolejną nowelizację ustawy o IPN
Źródło zdjęć: © wp.pl

O podpisaniu nowelizacji poinformowała kancelaria prezydenta na swojej stronie internetowej.

Nowelizacja stanowi, że w przypadku śmierci urzędującego prezesa IPN jego obowiązki przejmie jeden z jego zastępców, wskazany przez marszałka sejmu. Zastępca prezesa będzie pełnić jego obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowo wybranego prezesa.

Nowela zakłada też wprowadzenie obowiązkowego wyboru przez urzędującego prezesa od jednego do trzech swoich zastępców (wcześniej prezes mógł, ale nie musiał powołać nie więcej niż trzech zastępców).

Nowela ma wejść w życie z dniem ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Formalne uregulowanie kwestii następcy prezesa IPN stało się konieczne w związku ze śmiercią w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem szefa Instytutu Janusza Kurtyki.

Pod koniec kwietnia Komorowski podpisał wcześniejszą nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która zmienia zasady wyboru władz Instytutu i poszerza dostęp do jego akt. Wejdzie ona w życie 27 maja.

Jednak wcześniej, 21 kwietnia kolegium IPN ogłosiło konkurs na nowego prezesa Instytutu. Termin zgłaszania kandydatów minął w piątek - 21 maja - jedynym ujawnionym dotychczas kandydatem jest historyk Sławomir Cenckiewicz, autor kontrowersyjnej książki o związkach Lecha Wałęsy z SB.

Marszałek Komorowski powiedział w Radomiu, że nie wyznaczy prezesa IPN, bo - jak wyjaśnił - "wchodzi w życie znowelizowana ustawa, która przyznaje prawo do wyznaczenia prezesa IPN Radzie Naukowej Instytutu, która będzie się składała z przedstawicieli ośrodków naukowo badawczych zajmujących się historią współczesną".

- Więc tutaj ani marszałek sejmu, ani głowa państwa, nie ma nic do prezesa IPN. Moim zadaniem było tylko i wyłącznie to, aby ustabilizować dzisiaj, kiedy nastąpiła tragiczna śmierć prezesa Kurtyki, sytuację w IPN poprzez stworzenie możliwości sprawowania tej funkcji w okresie przejściowym przez jednego z wiceprezesów, którego wcześniej wybrał i uczynił swoim współpracownikiem właśnie prezes Kurtyka - powiedział marszałek Komorowski.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)