Trwa ładowanie...
d3b5hw5
zdrowie
08-02-2002 07:49

Komórki szkodzą dzieciom


Po kilku minutach rozmowy przez telefon komórkowy mózg dziecka gorzej funkcjonuje. Stan taki utrzymuje się przez prawie godzinę - wykazały testy hiszpańskich naukowców. Wyniki ich badań opublikowała w czwartek w Oslo gazeta Aftenposten - informuje Rzeczpospolita.

d3b5hw5
d3b5hw5

Testy przeprowadzone przez niemieckiego specjalistę Michaela Klieelsena w Hiszpańskim Ośrodku Neurodiagnostycznym w Marbelli pierwszy raz pokazują, jak mózg dzieci reaguje w trakcie rozmów prowadzonych przez komórkę.

Klieelsen użył w tym celu skanera i pokazał na obrazie, jak pracuje mózg 11-letniego chłopca i 13-letniej dziewczynki, gdy używają komórek. Wyniki porównał z podobnymi testami przeprowadzonymi u osób dorosłych. Aktywność mózgu dzieci spadła znacząco, zwłaszcza po tej stronie, gdzie trzymały telefon, już po kilku minutach rozmowy. Co więcej, taki stan obniżonej aktywności utrzymywał się jeszcze przez 50 minut po zakończonej rozmowie.

Radzę, aby rodzice nie pozwolili dzieciom używać telefonów komórkowych - cytuje gazeta ostrzeżenia Klieelsena. Mózg dzieci jest jeszcze nie w pełni rozwinięty i być może jest bardziej podatny na promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez komórki - dodał.

Naukowcy w Wielkiej Brytanii potwierdzają wyniki badań przeprowadzone w Hiszpanii, także w Norwegii i Szwecji prowadzone są podobne eksperymenty mające wykazać, czy ten najpopularniejszy wynalazek naszych czasów niesie ryzyko dla zdrowia.(an)

d3b5hw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b5hw5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj