Komórki macierzyste lekarstwem na wszystkie choroby?
Brytyjscy naukowcy wystąpią w tym roku o zgodę na próby kliniczne kontrowersyjnej metody leczenia komórkami macierzystymi. Wyspiarze komórkami z embrionów chcą naprawiać uszkodzenia wzroku i leczyć ze ślepoty - czytamy w "Polsce".
26.01.2009 | aktual.: 26.01.2009 07:40
Byłyby to drugie tego rodzaju badania, ponieważ w piątek amerykańska Geron Corporation uzyskała zezwolenie Biura do spraw Żywności i Leków (FDA) na testy terapii leczącej paraliż.
Z zarodkowych komórek macierzystych mogą się rozwijać różne tkanki, co otwiera ogromne możliwości ich zastosowania w medycynie. Metoda ta budzi jednak kontrowersje, ponieważ zarodki ulegają zniszczeniu.
Wszczepianie komórek macierzystych okazało się skuteczne w leczeniu AMD u zwierząt. W Wielkiej Brytanii metoda ta byłaby początkowo sprawdzana na pacjentach ludzkich z tak zwaną suchą postacią tej choroby, występującą u 90 proc. osób dotkniętych AMD.
Komórki macierzyste są zdolne do wytworzenia każdego organu ludzkiego, a także włókien nerwowych, mięśni i kości. Teoretycznie w przyszłości będzie można wyhodować w laboratorium ludzkie serce, wątrobę, tkankę mięśniową do implantacji. Jeżeli komórki pochodziłyby od osoby, która pilnie wymaga przeszczepu zniszczonego chorobą narządu, praktycznie nie byłoby żadnego niebezpieczeństwa odrzutu.