PolskaKomórki, GPS i Sherlock Holmes na maturze z angielskiego

Komórki, GPS i Sherlock Holmes na maturze z angielskiego

Telefon komórkowy, system GPS, katedra w Canterbury, Sherlock Holmes i malarka malująca pędzlem trzymanym w ustach - z tym musieli zmierzyć się maturzyści w zadaniach egzaminacyjnych z języka angielskiego.

Komórki, GPS i Sherlock Holmes na maturze z angielskiego
Źródło zdjęć: © PAP

Egzamin z języka angielskiego można było zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. 86% zdających egzamin z angielskiego wybrało poziom podstawowy; 14% - poziom rozszerzony.

Zdający egzamin na poziomie podstawowym musieli m.in. wysłuchać nagranych na CD kilku tekstów na temat telefonów komórkowych oraz katedry w Canterbury. Musieli też przeczytać zamieszczone w teście teksty, m.in. rozmowę doktora Watsona z żoną na temat Sherlocka Holmesa i fragment artykułu z "The Daily Mail" na temat młodziutkiej malarki Leanne Beetham, która tworzy, trzymając pędzel w ustach. Następnie rozwiązać odnoszące się do nich zadania. Były to zarówno zadania zamknięte (trzeba wskazać poprawną z podanych odpowiedzi) i otwarte (maturzysta sam musi udzielić odpowiedzi).

Maturzyści mieli także napisać dwa teksty własne: wiadomość do kolegi, że z powodu choroby nie odwiedzą go w Londynie, oraz list do kolegi z Anglii z prośbą o radę, jak wytłumaczyć rodzicom chęć przerwania nauki na rok.

Maturzyści zdający egzamin na poziomie rozszerzonym odpowiadali m.in. na pytania do wysłuchanego wywiadu z iluzjonistą, informacji o osobach, które dokonały ciekawych znalezisk oraz akcji ratunkowej w jaskini. Zadania dotyczyły też zamieszczonych tekstów na temat: oszczędności i wydatków, studenckiego ruchu na rzecz rezygnacji z kupowania butelkowanej wody oraz systemu GPS.

Zdający musieli również napisać tekst własny na jeden z wybranych tematów; mogli opisać zaniedbane miejsce w okolicy (np. budynek, ulicę, park), które ze względu na swoją lokalizację i ciekawą historię mogłoby stać się atrakcją turystyczną, napisać opowiadanie, w którym awaria jakiegoś urządzenia technicznego sprawia, że główny bohater nieoczekiwanie otrzymuje ciekawą propozycję pracy lub rozprawkę na temat wad i zalet bycia dzieckiem sławnych rodziców.

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy).

Egzamin na poziomie podstawowym trwał 120 minut, a na poziomie rozszerzonym - 190 minut (pierwsza część 120 minut, druga - 70 minut).

Angielski był - podobnie jak w latach ubiegłych - najpopularniejszym z języków obcych na maturze. Wybrało go około 80% abiturientów, czyli 357 tys. osób.

Na drugim miejscu znalazł się niemiecki - zdawać go będzie 68 tys. maturzystów, czyli 15%. Język rosyjski chce zdawać 27 tys. osób, czyli 6%. Francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać mniej niż jeden procent abiturientów (odpowiednio: 3,4 tys. osób oraz 722 i 699). Egzaminy z tych języków odbędą się w następnych dniach.

Uczeń zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego na maturze otrzyma co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu, niezależnie od tego, czy zdawał go na poziomie podstawowym, czy na rozszerzonym.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)