Komórka na wodę
Japońskie firmy NTT DoCoMo i Aquafairy podjęły współpracę w zakresie rozwoju wykorzystującego wodę mikrogniwa paliwowego do ładowania telefonów komórkowych.
Prototyp ma być pokazany na targach usług bezprzewodowych (Wireless) w Tokio, rozpoczynających się 19 lipca. Korporacje współpracują od czasu stworzenia polimerowo - elektrolitowego ogniwa paliwowego (PEFC).
Zbudowane przez NTT DoCoMo i Aquafairy najmniejsze na świecie ogniwo paliwowe ma moc wyjściową 2 Waty. Rozwiązanie łączy nowoczesny system ładowania baterii opracowany przez firmę DoCoMo z technologią produkcji wodoru z wody autorstwa Aquafairy. Prosty mechanizm pozyskiwania energii z wodoru pozwala na zmniejszenie o jedną czwartą wielkości ładowarki przy równoczesnym dwukrotnym wzroście mocy w porównaniu do ogniwa metanolowego, którego prototyp stworzyła DoCoMo w lipcu zeszłego roku.
Ta łatwa do przenoszenia ładowarka może ładować telefon wiele razy, przez mniej więcej taki sam czas, co w przypadku korzystania z zasilacza sieciowego.
Usługi telefonii 3G zużywają więcej energii. W związku z tym koncern DoCoMO od pewnego czasu dążył do wzrostu pojemności baterii litowo – jonowych i rozpoczął prace nad rozwojem metanolowych ogniw paliwowych. Obecnie firma bada możliwości ogniw PEFC, które posiadają większą moc niż metanolowe, a są bezpieczniejsze dla środowiska, gdyż podczas produkowania energii zamieniają wodę bezpośrednio w wodór. Źródło: cellular news