Świat"Kommiersant": Polska najtwardsza w sprawie sankcji wobec Rosji

"Kommiersant": Polska najtwardsza w sprawie sankcji wobec Rosji

W toku ostatnich konsultacji w ramach Unii Europejskiej w sprawie sankcji wobec Rosji najtwardsze stanowisko zajmowała Polska - informuje dziennik "Kommiersant", zapowiadając rozpoczynający się tego dnia w Brukseli dwudniowy szczyt UE.

"Kommiersant": Polska najtwardsza w sprawie sankcji wobec Rosji
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Yuri Kochetkov

Moskiewski dziennik powołuje się na źródła dyplomatyczne w Brukseli, według których "teraz, gdy na porządku dziennym są tak poważne kwestie, autorytet Warszawy w Europie jest wysoki jak nigdy dotąd". "Polska ma silną gospodarkę, aktywną dyplomację i skuteczny rząd" - dodał rozmówca "Kommiersanta".

Gazeta przekazuje zarazem, że zdaniem innego jej rozmówcy "nawet Polska i inni stronicy twardych kroków byli ostrożni, gdy mowa była o sankcjach o charakterze gospodarczym". "Tę opcję przywódcy Unii Europejskiej z dużym prawdopodobieństwem zostawią sobie na skrajny wypadek, jeśli Rosja nie ograniczy się do Krymu" - przytacza "Kommiersant" swoje źródło.

Dziennik podaje, że jeszcze inny jego rozmówca oświadczył, iż "w danym momencie kraje UE gotowe są dyskutować o sankcjach przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie". "Słowem, postarają się dać Moskwie jasny sygnał, a jednocześnie nie dopuścić do zaszkodzenia własnym interesom" - cytuje "Kommiersant" anonimowego dyplomatę.

Gazeta informuję również, że oprócz Polski za wprowadzeniem poważniejszych sankcji opowiadają się Litwa, Łotwa, Estonia, Dania, Szwecja i Wielka Brytania. "Podczas omawiania pierwszych dwóch etapów sankcji kilka krajów - Niemcy, Austria, Finlandia, Włochy, Hiszpania, Grecja, Cypr i Luksemburg - starało się nie dopuścić do zbyt surowego karania Moskwy" - pisze "Kommiersant".

Gazeta przekazuje, że "najlepszą nowiną dla Moskwy jest to, że najważniejszy gracz europejski - Niemcy - dały jasno do zrozumienia, że w obecnej sytuacji nie poprą idei poważnych sankcji gospodarczych".

Oczekuje się, że obrady szczytu w Brukseli zdominują wydarzenia na Ukrainie i reakcja UE na działania Rosji. Pierwszego dnia będzie to tematem rozmów przy kolacji szefów państw i rządów. W odpowiedzi na aneksję Krymu przez Rosję unijni przywódcy mogą rozszerzyć listę osób objętych sankcjami, a także rozważyć sankcje gospodarcze wobec Moskwy. Drugiego dnia szczytu, UE - zgodnie z obietnicą - podpisze polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)