Trwa ładowanie...

"Kommiersant": NATO wydało w Warszawie wyrok na Rosję

• Rosyjski dziennik podkreśla, że Sojusz ostatecznie ustalił nowy kurs wobec Moskwy • Gazeta charakteryzuje go sformułowaniem: "chcesz pokoju, gotuj się do wojny"
Share
"Kommiersant": NATO wydało w Warszawie wyrok na Rosję
Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d12w7nl

"Kommiersant" informuje, że głównym tematem dyskusji na warszawskim szczycie była Rosja. Zaznacza przy tym, że wnioski końcowe sprowadzają się do stwierdzenia: "jednomyślna, wiarygodna obrona i konstruktywny dialog".

Gazeta podkreśla, że w trakcie warszawskiego szczytu rozmawiano o bezpieczeństwie Gruzji i Ukrainy, jak zaznacza, w kontekście zagrożeń płynących ze strony Rosji.

Według "Kommiersanta", w Warszawie wskazano dwie pozycje w kontaktach z Rosją. "Umiarkowaną i wstrzemięźliwą wyraziła Madeleine Albright, a drugą polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. On faktycznie oświadczył, że Rosja nie jest konstruktywnym graczem i nie należy od niej oczekiwać niczego dobrego” - pisze gazeta.

d12w7nl

Dziennik cytuje szefa polskiego Ministerstwa Obrony Antoniego Macierewicza, który mówił, że NATO powinno działać, jak "28 muszkieterów, w myśl zasady jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".

Rosyjski ekspert Dmitrij Trenin, który był obecny na warszawskim szczycie, wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem, że stan stosunków Moskwy z NATO tylko pozornie przypomina okres "zimnej wojny". "Po pierwsze, obecnie Zachód przewyższa Rosję pod każdym względem, oprócz arsenału jądrowego. Pod drugie, w czasach zimnej wojny Zachód szanował ZSRR, a teraz nie ma ani zaufania, ani szacunku"- cytuje eksperta "Kommiersant".

Na koniec gazeta daje do zrozumienia, że choć dialog Moskwy z Brukselą może być bardzo trudny, to należy wciąż próbować go prowadzić.

d12w7nl

Podziel się opinią

Share
d12w7nl
d12w7nl
Więcej tematów