PolskaKomitet wyborczy Macieja Giertycha zarejestrowany

Komitet wyborczy Macieja Giertycha zarejestrowany

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała komitet wyborczy kandydata na prezydenta Macieja Giertycha - poinformowano w Krajowym Biurze Wyborczym. Giertycha popiera Liga Polskich Rodzin.

13.06.2005 16:40

Ogółem do tej pory zarejestrowały się cztery komitety, które zamierzają zgłosić kandydatów na prezydenta. Jako pierwszy zarejestrowany został komitet prof. Zbigniewa Religi, następnie komitety: szefa SdPl Marka Borowskiego, Zbigniewa Rolińskiego przewodniczącego partii Praca, Zdrowie Ekologia oraz właśnie Macieja Giertycha.

Dotychczas zamiar ubiegania się o urząd prezydencki ogłosiło publicznie 9 osób: Lech Kaczyński (PiS), Zbigniew Religa, Marek Borowski (SdPl), Donald Tusk (PO), Maciej Giertych (LPR), Andrzej Lepper (Samoobrona), Henryka Bochniarz - kandydatka Partii Demokratycznej - demokraci.pl, senator Maria Szyszkowska (kandydatka niezależna), Stanisław Tymiński - rywal Lecha Wałęsy z II tury wyborów prezydenckich 1990.

W poniedziałek startu w wyborach nie wykluczył Lech Wałęsa. Na podjęcie decyzji dał sobie jeszcze pięć dni. Jeśli jednak sam nie będzie kandydował, zamierza poprzeć lidera PO Donalda Tuska.

W wyborach prezydenckich kandydatów zgłaszać mogą tylko komitety wyborcze wyborców. Mają one czas do 15 sierpnia na zgłoszenie się do PKW w celu rejestracji.

Do utworzenia komitetu potrzebna jest m.in. pisemna zgoda kandydata na start w wyborach, w której powinny znaleźć się m.in. informacje o jego ewentualnej przynależności partyjnej, o udokumentowanym wykształceniu, wykonywanym zawodzie i miejscu pracy.

Wyrażając zgodę na start w wyborach, kandydat musi też złożyć w PKW oświadczenie lustracyjne. Komisja przekazuje to oświadczenie Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie, który wszczyna postępowanie lustracyjne z urzędu.

Kandydaci, którzy już złożyli takie oświadczenia, np. posłowie i senatorowie, informują tylko o tym fakcie na piśmie PKW.

Aby zarejestrować komitet, trzeba do zgłoszenia składanego w PKW dołączyć m.in. co najmniej 1000 podpisów z poparciem dla jego kandydatury.

Od momentu rejestracji komitet może wykonywać zadania wynikające z ordynacji, m.in. rozpocząć zbieranie 100 tys. podpisów z poparciem koniecznych do zarejestrowania w PKW kandydata na prezydenta.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)